Článek
Podvodníkům hraje do karet současná situace, kdy lidé kvůli stále rostoucím cenám hledají na internetu způsoby, jak ušetřit. Často se tak nezdráhají zkoušet úplně nové obchody, u kterých si ale neověří jejich historii a zkušenosti ostatních zákazníků.
Ve snaze ušetřit pak ale mohou snadno splakat nad výdělkem. „Podvodníci jsou na ně připraveni a hromadně spouštějí propracované a přesvědčivé webové stránky napodobující legitimní známé prodejce značkové módy, elektroniky a domácích potřeb,“ varoval Jakub Vávra, bezpečnostní expert ze společnosti Gen Digital.
„Podvody s falešnými e-shopy v Česku během 1. čtvrtletí 2025 narostly o jen stěží představitelných 1190 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Globálně pak meziroční nárůst činí 790 %,“ konstatoval Vávra.
Falešné e-shopy se přitom podle něj objevují i mizí po tisících, a je tedy téměř nemožné udržovat si o nich přehled. „Jen v době vánočních svátků Gen odhalil více než 80 tisíc falešných internetových obchodů – v Česku to bylo přes 7500, z nichž byla už většina stažena nebo přesunuta na novou doménu,“ doplnil bezpečnostní expert.
Anketa
Jak se nenechat napálit?
Společným znakem těchto e-shopů je například to, že nemají na webu uvedeny žádné kontaktní údaje, na které by se zákazníci mohli obrátit. Zpravidla mají vyvěšen jen jednoduchý kontaktní formulář, kam lidé mohou vkládat vlastní dotazy a podněty. Najít e-mail, sídlo společnosti či kontaktní telefon je ale prakticky nemožné.
Při on-line nákupech se vyplatí dodržovat základní pravidla, díky kterým nesednete podvodníkům na lep. Primárně bychom měli nakupovat z ověřených e-shopů.
Pokud se už rozhodneme vyzkoušet nový e-shop, měli bychom si nejprve zjistit, jaké je jeho hodnocení a všeobecné obchodní podmínky pro nákup. Vodítkem mohou být v tomto ohledu například nákupní rádci, jako je Zboží.cz. U konkrétních obchodů totiž uživatelé často sdílejí své zkušenosti s obchodem, a to pochopitelně i ty negativní.
Recenze konkrétních prodejců je možné vyhledat také ve službě Firmy.cz. Užitečné jsou také stránky České obchodní inspekce (ČOI), na kterých je pravidelně aktualizován seznam internetových obchodů, na které by si uživatelé měli dávat pozor.
„Pokud nakupujete na neznámém e-shopu, především si ho pořádně prověřte na internetu, doporučujeme použít i jednorázovou virtuální kartu,“ podotkl Petr Zíma, manažer pro klientskou bezpečnost z České spořitelny.
Podvody na bazarech
Ještě složitější jsou nákupy na internetových bazarech, i když se to nemusí na první pohled zdát. Pro podvodníky jsou totiž doslova zlatý důl. „V posledních letech jsme svědky razantního nárůstu kriminality páchané v kybernetickém prostoru, konkrétně jde zejména o podvodné jednání. Útoky pachatelů jsou čím dál sofistikovanější a častější,“ varoval Ondřej Kapr z odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.
A jak takový podvod na internetovém bazaru funguje? „První scénář probíhá tak, že scammer zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má oběť provést platbu za zboží,“ popsal průběh podvodu Radek Jizba, expert z výzkumného týmu pražské pobočky antivirové společnosti Eset.
„Po vyplnění údajů útočníci okradou oběť o částku za zboží. Případně se lovec pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku,“ doplnil Jizba.
Podle něj je častý také druhý scénář, při kterém útočníci na bazarech svoje oběti sami aktivně vyhledávají a předstírají zájem o nabízené zboží. „Při domluvě o koupi zboží ale požadují zaplacení jistiny pro případ, že by mu prodávající nic neodeslal nebo balíček přišel poškozený. Falešnou platební bránu potom vydávají za úschovnu peněz, kterou má ve správě daný on-line bazar,“ konstatoval bezpečnostní expert s tím, že důvěřiví uživatelé takto mohou přijít o peníze.
Oberou i prodávajícího
O peníze tedy na internetovém bazaru můžeme přijít i ve chvíli, kdy nějaké zboží nabízíme k prodeji. Nejde přitom o fantazírování bezpečnostních expertů, i takové případy v policejních statistikách bohužel nalezneme.
Policie upozorňuje na podceňování rizika, kdy pachatelé paradoxně neokrádají kupujícího, ale prodávajícího.
„Je potřeba se zamyslet nad celou situací a nenechat se zatlačit do vyzrazení citlivých údajů či potvrzení nesmyslných transakcí. Musíme si uvědomit, že v tomto prostředí může mít i menší chyba značné následky. Kupující k zaslání transakce nikdy nepotřebuje informace z vaší platební karty včetně PIN. Vždy by mu mělo stačit číslo vašeho účtu,“ varoval Ondřej Kapr.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.