Hlavní obsah

Jak loví online predátoři? Nebezpečí číhá na síti na dospělé i děti

4:06
4:06

Poslechněte si tento článek

Není žádným tajemstvím, že děti jsou na internetu lovnou zvěří. Rizika však na síti hrozí i dospělým, kteří si často ani neuvědomují, jak fatální dohru mohou online vztahy mít. K příležitosti Světového dne bezpečnějšího internetu přinášíme přehled triků, které internetoví predátoři pravidelně zkoušejí.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

Kyberšikana, sexting či kyberstalking – to jsou bohužel hrozby, které nejen na děti na síti skutečně číhají. Celá řada rodičů si přitom ani nechce připustit, že právě jejich ratolest by mohla takovým nepříjemnostem v online světě čelit.

Jen málokterý rodič se totiž zajímá o to, co jeho děti na chytrém telefonu či počítačovém tabletu skutečně dělají. Nebavíme se tentokrát o časově neomezeném hraní her, ale právě o rizicích, která na internetu číhají.

Internet v mobilních zařízeních totiž dává mladistvým velkou svobodu, která ještě před jednou či dvěma dekádami rozhodně nebyla samozřejmostí. Internet domácnosti sdílely na jednom počítači, kde bylo daleko snadnější odhalit, pokud děti navštěvovaly nevhodné stránky či komunikovaly s neznámou osobou.

Čtyři bezpečnostní rizika virtuálního vesmíru

Bezpečnost

Desatero bezpečného internetu pro mladistvé

  • Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
  • Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii, a už vůbec ne intimní.
  • Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  • Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
  • Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  • Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  • Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
  • Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  • Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  • Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Rizika online seznamování

Na pozoru by se lidé měli mít také před kyberstalkingem – ten se týká dětí i dospělých. Tento termín označuje systematické, dlouhodobé, opakované a stále se stupňující jednání, které může mít velké množství podob. Oběťmi nebezpečného pronásledování se mohou stát lidé prakticky všech věkových kategorií, nemusí jít tedy nutně o děti a mladistvé.

Útočník si většinou vyhlédne objekt svého zájmu na základě určitého povahového rysu či sympatií, zjistí si o něm z internetu detailní informace a začne jej sledovat. Nejčastějšími oběťmi kyberstalkingu jsou známé osobnosti a idoly, v nemalé míře jde také o bývalé partnery.

Policie pravidelně upozorňuje, že rizika online seznamování se týkají i dospělých. Zpravidla jde ale o vykutálené podvodníky, kteří se z důvěřivců pod rouškou náklonnosti snaží vylákat peníze. Policejní statistiky doslova lemují dennodenně případy zamilovaných doktorů a vojáků, kterým lidé z Česka svěřili nemalé prostředky.

Česká spořitelna v rámci své preventivní kampaně, kdy se snaží ochránit účty svých klientů, zveřejnila již dříve praktiky, které podvodníci u tzv. love scamů často používají:

  • Reakční všímavost = útočník umí zacházet s detaily ze soukromí, o kterých ani nevíte, že jste mu je prozradili. Vyčíhal je i na sociálních sítích. Tím začíná navozovat pocit důvěry a intimity.
  • Citové vydírání = přichází se silným, dojemným příběhem. Může to být válka, úmrtí blízké osoby, rozvod nebo třeba lékař zachraňující děti.
  • Vyvolávání tlaku = po nějaké době začne na svou oběť tlačit. Nutí ji ke krokům, kterými podmiňuje naplnění vztahu. Někdy se naschvál odmlčí, lže, že už nechce pokračovat, protože po své oběti přece nemůže chtít peníze...

Bezpečnostní experti také poradili, jak se mohou lidé bránit. „Ověřujte si na sítích velice detailně, jak se k vám člověk, který se vám dvoří, vlastně dostal. Zeptejte se přátel, kdo to je, zda ho/ji znají. Hledejte ještě jiné důkazy o tom, že tento člověk skutečně nemá falešnou identitu,“ poradili bezpečnostní experti spořitelny.

„Netajte nikdy tento romantický příběh z internetu a svěřte se svým blízkým. Poraďte se s více lidmi, kamarády, rodinou. Beze studu mluvte o tom, že po vás někdo ‚ze sítí‘ chce peníze a vy ho asi milujete. Může se to stát každému,“ stojí v doporučení spořitelny.

Jak má vypadat správné heslo? Těchto 20 nikdy nepoužívejte

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám