Hlavní obsah

Investice do ČEZ se seniorovi vymstila. Podvodníci ho připravili o statisíce

Na důvěřivost a naivitu doplatil další senior, který se nechal zlákat reklamou na zhodnocení finančních prostředků. Naletěl podvodníkům a ti ho připravili o 400 tisíc korun. Novinky o případu v pátek informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Foto: Novinky

Falešné stránky ČEZ, které vybízejí k investování.

Článek

Muž se podle ní ve čtvrtek osobně dostavil na obvodní oddělení Policie ČR v Jeseníku a tam vypověděl, že v dubnu našel na sociálních sítích reklamu, která mu nabízela zhodnocení finančních prostředků. Konkrétně se jednalo o investici do ČEZ.

„Po kliknutí na odkaz vyplnil požadované kontaktní údaje. Postupně ho oslovili tři údajní obchodní zástupci dané společnosti. Všichni mluvili česky se slovanským přízvukem,“ popsala mluvčí.

Senior chtěl zhodnotit úspory. Internetový podvodník z něj vytáhl čtvrt milionu

Bezpečnost

Nejprve měl podle instrukcí investovat počáteční vklad. Na to ale nedošlo, protože ho kontaktoval jiný zástupce, který mu zaslal smlouvy, a hned nato na základě odborných rad provedl první investici. Nejdříve odeslal částku 160 tisíc a poté dalších 40 tisíc korun.

„Vzápětí se mu ale ozval další zástupce, že se stala chyba, protože investici odeslal špatně. Vklad totiž musí být proveden vcelku a ne nadvakrát. Proto musí částku 200 tisíc korun poslat znovu s příslibem, že první vložené prostředky mu budou ihned vráceny zpět na účet,“ konstatovala Zajícová.

Poškozený na „hru“ podvodníků přistoupil a zaslal dalších 200 tisíc. Když se mu ale první vložené peníze na účtu neobjevily, začal se dožadovat jejich vrácení, bohužel bezúspěšně. Bylo mu sděleno, že jelikož si stěžoval na průběh investice, byl jeho účet zablokován, a k tomu, aby mu jeho finanční prostředky byly vráceny, je nutné, aby uhradil další poplatek ve výši 200 tisíc korun.

„V tu chvíli důchodce zřejmě prozřel a žádné další peníze neodeslal. Opakovaně se dožadoval jejich vrácení, ale na to už obchodní zástupci přestali reagovat,“ dodala mluvčí.

Falešné články

Podobné phishingové útoky se objevují na sítích pravidelně, zpravidla ve formě falešných článků. Útočníci se snaží pod vidinou snadného zisku ve skutečnosti z lidí vylákat peníze. Podvod je to nicméně poměrně propracovaný, protože všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web, který imituje vzhled stránek ČEZ.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Uživatelé by neměli v žádném případě své osobní informace do registračního formuláře vyplňovat. Pokud tak učiní, měli by se vyvarovat následné komunikace se správcem platformy a odesílání jakýchkoli finančních prostředků.

ČEZ se již v minulosti od podvodné reklamy distancoval.

Kraus a další

Podvodných článků je na síti pochopitelně ještě daleko více. Kryptoměny, snadné výdělky či zázračné léky – na to všechno počítačoví piráti lákají. Nedávno koloval internetem falešný článek, který pojednával o tom, že kariéra Jana Krause visí na vlásku.

Až když se důvěřivci nechali zlákat fotkou slavného moderátora, naservírovali jim podvodníci zaručené investiční rady – v podstatě totéž se stalo i v případě prezidenta Petra Pavla.

V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních týdnech objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné například jen kopírují logo serveru Novinky.cz. Nejčastěji se podvodné články šíří jako reklama na sociálních sítích.

Policie radí, jak se nenechat podvést

  • Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k počítači nikomu, koho neznáte.
  • Pachatelé vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
  • Neposkytujte ani žádné osobní informace nebo informace o svém bankovnictví.
  • Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
  • Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
  • Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům, a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
  • Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

Muž v Prostějově naletěl a přišel skoro o půl milionu. Ženě v Liberci zachránil peníze leták

Krimi

Související články

Výběr článků

Načítám