Článek
„Jen za prvních sedm měsíců letošního roku byl počet útoků na klienty bank dvojnásobně vyšší než za celý loňský rok. Dramaticky přitom narostly hlavně podvodné telefonáty, tzv. vishing, které patří k těm nejzákeřnějším,“ uvedla výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková na tiskové konferenci.
Podle policejní statistiky přesáhl počet trestných činů páchaných v kyberprostoru od ledna do konce července jejich celkový počet z loňského roku. Zatímco letos policie eviduje již téměř 10 400 činů, loni to bylo za 12 měsíců zhruba 9500.
Vydávají se za exekutory, důvěřivce připraví o peníze
Phishing i podvodné e-maily
Český finanční sektor patří podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) k nejlépe zabezpečeným, přesto 81 procent finančních institucí zaznamenalo pokus o útok. Nejčastějšími typy útoků byly phishing, podvodné e-maily a škodlivé kódy. Narostlo rovněž množství podvodů na sociálních sítích a loňskou novinkou byly reverzní inzertní podvody, kdy podvodníci oslovují prodávající na internetových bazarech a snaží se od nich získat údaje k platebním kartám. Podle ředitele NÚKIB Lukáše Kintra nelze očekávat, že by se jejich míra měla snižovat.
„Všichni si musíme uvědomit, že internet je čím dál nebezpečnější místo. Zlepšují se technické prostředky zabezpečení, mění se legislativa, ale to klíčové je kybernetické vzdělávání, prevence a také odpovědnost každého z nás za to, jaká data komu svěřujeme a s kým je sdílíme,“ uvedl výkonný ředitel platformy Kybez Michal Řezáč.
Na rostoucí nebezpečí podvodů na internetu má upozornit rozsáhlá vzdělávací kampaň. Klíčovým prvkem kampaně je interaktivní vzdělávací Kybertest na stránkách www.kybertest.cz. Test zábavnou formou seznámí veřejnost s nejčastějšími kybernetickými podvody a naučí ji, jak je rozpoznat a jak jim nenaletět. Kybertest má několik variant, které simulují nejčastější podvodné praktiky podle různých věkových skupin. „Jiné otázky se tedy generují pro teenagery a jiné pro seniory. Stejně tak jako útoky hackerů. Jiné praktiky zkoušejí na mladší generaci, jiné pak na starší a nejstarší spoluobčany,“ dodal člen představenstva společnosti itego, která test vytvořila, Tomáš Trachta.
Desatero bezpečného internetu
1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého zařízení. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6. Citlivé osobní informace zadávejte pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv sledovat, a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.