Článek
„Dostupnost portálu Justice.cz byla opět omezena DDoS útokem v obdobném rozsahu jako v minulých dnech. V tuto chvíli jsou systémy díky spolupráci se všemi dodavateli a NÚKIB (Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, pozn. red.) stabilizovány a funkční,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti před 22:00 na twitteru.
Vězeňská služba podle večerního vyjádření mluvčí Markéty Prunerové zaznamenala výpadek informačních systémů, například elektronické pošty. Konkrétnější být z bezpečnostních důvodů nechtěla.
Dostupnost portálu https://t.co/g4JqwTC7F8 byla opět omezena DDoS útokem v obdobném rozsahu jako v minulých dnech. V tuto chvíli jsou systémy díky spolupráci se všemi dodavateli a @NUKIB_CZ stabilizovány a funkční. pic.twitter.com/qQXtsHZmnJ
— MSp ČR (@SpravedlnostCZ) February 19, 2023
Justice se od středeční noci potýká s rozsáhlým výpadkem webů
Od středeční noci do čtvrtečního odpoledne rozsáhlý výpadek postihl justiční weby. Po celý pracovní den tehdy nefungovaly nejen internetové stránky ministerstva, ale také například databáze soudních jednání Infosoud a Infojustice, insolvenční rejstřík, jednotlivé weby soudů ani portál verejnazaloba.cz, pod který spadají weby státních zastupitelství.
„Příčinou výpadku byl sofistikovaný kybernetický útok na Justici, který nadále trvá a v čase se mění. Činnost systému je stabilizována a nadále monitorována ve spolupráci se všemi dodavateli,“ uvedlo ministerstvo po obnovení fungování webů.
Justiční weby se s výpadky potýkají opakovaně, obvykle ale problém trvá jen několik hodin. Větší výpadek nastal například v létě roku 2016, kdy ministerstvo jako důvod uvedlo poruchu elektroinstalace v pražském justičním areálu Na Míčánkách.
Co je DDoS
Útok DDoS (Distributed Denial of Service) má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server.
Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.