Článek
Hackerská skupina byla aktivní od poloviny roku 2021 a podle agentury AP se zaměřovala na širokou škálu firem a institucí, zejména ale těch, které jsou činné v oborech kritické infrastruktury a zdravotnictví. Hackeři při útocích šifrovali data napadených společností pomocí vyděračských virů a pak požadovali peníze za jejich opětovné zpřístupnění. Navíc vyhrožovali zveřejněním citlivých údajů.
Jako příklad jednoho z trestných činů skupiny ve čtvrtek podle agentury DPA americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zmínil útok na americkou nemocnici, kvůli němuž pak nemohla přijímat nové pacienty a navíc ztratila přístup k elektronickým datům o těch stávajících.
Hacker získal a prodával data prakticky o všech občanech Rakouska
Kolem 70 napadených společností bylo z Německa. A právě díky jednomu z útoků v této zemi bylo možné dostat se hackerům na stopu. Policisté nakonec dokázali zablokovat stránku skupiny na darknetu, tedy obtížně přístupné, anonymní části internetu, a zabavit řadu serverů patřících hackerům. Dostali se také k informacím o hackerech.
K podobným hackerským útokům dochází opakovaně také v Česku. Zřejmě nejznámější je případ nemocnice v Benešově, kterou na konci roku 2019 hackerský útok zcela ochromil a způsobil jí škodu ve výši téměř 60 milionů korun.
Jak útočí vyděračské viry
Na napadeném stroji dokážou vyděračské viry z rodiny ransomwaru udělat pěkný nepořádek. Nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.
Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.
Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.
Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.