Článek
Celkově je ve světě kolem 400 000 napadnutelných serverů, které nebyly od letošního dubna aktualizované. Na chybu upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a poradenská společnost BDO.
Microsoft Exchange Server se řadí mezi nejvyužívanější nástroje nejen pro zasílání e-mailů. Podle NÚKIB jsou aktuálně zranitelné systémy aktivně sledované a byla zaznamenána řada úspěšných zneužití chyby.
„Hackeři mohou s pomocí této chyby spustit škodlivý kód, jehož prostřednictvím si přečtou e-mailovou korespondenci firem či institucí, nebo se do e-mailového účtu přímo přihlásí. E-mailový server je pro kyberzločince dlouhodobě neodolatelným cílem a velmi cennou kořistí, protože obsahuje důvěrná data o zákaznících a podnikovou korespondenci s citlivými údaji o firmě,” uvedl expert na IT bezpečnost poradenské firmy BDO Martin Hořický.
Útoky se nevyhnuly ani Česku
Útoky na Windows Exchange servery nejsou v bezpečnostní komunitě novinkou. Poslední vlna útoků se uskutečnila letos v březnu. Mezi napadenými institucemi byly například pražský a olomoucký magistrát, ministerstvo práce a sociálních věcí nebo Česká správa sociálního zabezpečení.
„Check Point detekuje tisíce útoků, od 11. března se počet pokusů o zneužití zvýšil desetinásobně,“ prohlásil Pavel Krejčí, bezpečnostní výzkumník Check Pointu. Podle něj útoky zasáhly především USA (17 % všech pokusů o zneužití zranitelností), následují Německo (6 %), Spojené království (5 %), Nizozemsko (5 %) a Rusko (4 %). Nárůst útoků nicméně pokračuje i v České republice.
Západ viní Čínu za hackerské útoky i za napadení Microsoft Exchange Serveru
To potvrzují i data antivirové společnosti Eset, která jen v tuzemsku objevila v březnu na 500 napadených poštovních serverů. A to za necelé dva týdny od objevení zranitelnosti.
Firmy ochranu proti zranitelnostem podceňují. Nedostatky v testování firemních sítí nebo softwaru proti kybernetickým hrozbám má podle studie BDO devět z deseti tuzemských společností. Dvě pětiny firem a organizací podle BDO netestují své sítě vůbec a pětina českých společností využívá zastaralý software. Pokud se objeví nová verze kyberútoku, reagují pozdě, a úspěšnost útoku hackerů se tak zvyšuje.
Může se vám hodit na Seznamu: