Článek
V Česku v současnosti není počítačová hrozba, která by byla vážnější. Škodlivý kód Formbook se totiž šíří doslova jako lavina a stojí takřka za každým druhým zachyceným útokem, jak Novinky.cz varovaly již dříve.
To ale neznamená, že by bezpečnost v tuzemsku neohrožovaly také další škodlivé kódy. Jedním z nich je i Fareit, který se ve statistice nejrozšířenějších virů antivirové společnosti Eset objevuje na předních příčkách již několik měsíců.
Podvodníci krouží okolo pohřbů. Důvěřivce oškubou
Klesající tendence
Prakticky z nuly vzrostl podíl tohoto nezvaného návštěvníka v červnu na 1,39 %, v červenci na 1,84 % a v srpnu na 2,71 %. Následně přišlo oslabení útočné vlny, když stál Fareit v září za 2,18 % a v říjnu za 2,01 % zachycených útoků.
V listopadu – podle zatím posledních zveřejněných statistik – podíl mezi ostatními hrozbami ještě klesl na 1,24 %. I když má tedy Fareit sestupnou tendenci, neznamená to, že by již nepředstavoval pro uživatele hrozbu. Aktuálně totiž patří stále mezi pět nejrozšířenějších virů vůbec.
Tento trojský kůň patří mezi tzv. password stealery, jeho hlavním úkolem je krást hesla uložená v prohlížečích. Jde tedy o přihlašovací údaje uložené pro automatické vyplňování. Po jejich odcizení získají útočníci přístup k celé řadě uživatelských účtů.
Nejčastěji se tento malware šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Uživatelé by tedy měli dávat velký pozor na to, jaké přílohy a od jakých odesílatelů ve svých poštovních stránkách otevírají.
Fareit není žádná nová hrozba, v Česku řádil tento trojský kůň již před lety. Takového podílu jako v roce 2021 mezi ostatními hrozbami již nikdy nedosáhl.
Nebezpečný Formbook
Jak je z řádků výše patrné, daleko větší nebezpečí pro majitele počítačů s Windows ale v současnosti představuje trojan Formbook, jehož podíl je podle posledních statistik rekordních 42,30 %.
Formbook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.
Uživatelé nemusejí ani poznat, že je jejich telefon nebo tablet Formbookem napaden.
„Využívá řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení. Obvykle se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů a příloh, takže nejlepší způsob, jak zabránit infekci, je pečlivě sledovat všechny e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí od neznámých odesílatelů,“ varoval již dříve Tomáš Růžička, bezpečnostní expert Check Pointu.