Článek
Fareit není žádná nová hrozba, v Česku řádil tento trojský kůň již před lety. Takového podílu jako v roce 2021 mezi ostatními hrozbami již nikdy nedosáhl, přesto se trojský kůň čas od času opět objeví a terorizuje tuzemské uživatele.
Přesně takový nástup – byť pozvolný – zaznamenali bezpečnostní experti v letošním roce. Prakticky z nuly vzrostl podíl tohoto nezvaného návštěvníka v červnu na 1,39 %, v červenci na 1,84 % a v srpnu na 2,71 %.
Nebezpečný virus maskují za fakturu, potají šmíruje uživatele
Následně přišlo oslabení útočné vlny, když stál Fareit v září za 2,18 % a v říjnu – podle zatím posledních zveřejněných statistik – za 2,01 % zachycených útoků. I to ale stačilo, aby se tato hrozba probojovala do desítky nejrozšířenějších škodlivých kódů pro Windows.
Tento trojský kůň patří mezi tzv. password stealery, jeho hlavním úkolem je krást hesla uložená v prohlížečích, jde tedy o přihlašovací údaje uložené pro automatické vyplňování. Po jejich odcizení získají útočníci přístup k celé řadě uživatelských účtů.
Nejčastěji se tento malware šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Uživatelé by tedy měli dávat velký pozor na to, jaké přílohy a od jakých odesílatelů ve svých poštovních stránkách otevírají.
Nejrozšířenější je Formbook
Nejčastěji se v uplynulém měsíci mohli majitelé počítačů s Windows setkat s malwarem Formbook, jeho podíl činil 12,42 %.
Formbook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.
Uživatelé nemusejí ani poznat, že je jejich telefon nebo tablet Formbookem napaden.
„Využívá řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení. Obvykle se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů a příloh, takže nejlepší způsob, jak zabránit infekci, je pečlivě sledovat všechny e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí od neznámých odesílatelů,“ varoval již dříve Tomáš Růžička, bezpečnostní expert Check Pointu.
Jak bránit PC a mobily proti hackerům?
Počítačoví piráti neustále hledají nové cesty, jak se lidem dostat do počítače. Propašovat škodlivé kódy se přitom stále častěji snaží také do mobilů a tabletů.
Do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.
Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tedy nic nestojí v cestě. Poradíme, jak jednotlivá zařízení ochránit.