Článek
Kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality krajského policejního ředitelství v Olomouci o případu informovali v červenci 2020, kdy se jim podařilo rozkrýt a objasnit sérii podvodných e-shopů. Ze zločinu podvodu obvinili 27letého muže z Mělníka a dva cizince z jedné ze zemí bývalého Sovětského svazu ve věku 28 a 30 let.
„Tehdy jsme obvinili tři osoby. V průběhu dalšího prověřování jsme zjistili, že se podvodu účastnila i čtvrtá osoba, šestatřicetiletý cizinec rovněž ze země bývalého Sovětského svazu. Ten se však před trestním stíháním skrýval. Kriminalisté jej vypátrali a v těchto dnech zadrželi v Praze. Následně jej obvinili a soudce ho poslal do vazby. Muži hrozí za zločin podvodu trest odnětí svobody na dvě léta až osm let,“ sdělil Novinkám policejní mluvčí Libor Hejtman.
Obvinění muži založili od listopadu 2018 do června 2020 v České republice, Polsku a na Ukrajině nejméně 13 domén internetových obchodů, takzvaných e-shopů, a předstírali prodej různého spotřebního zboží, kterým však nedisponovali a nehodlali jej kupujícím dodat.
Falešné e-shopy jedou před Vánocemi na plné obrátky

Propracovaný systém
„Podvodníkům naletělo přes 400 zákazníků a škoda se vyšplhala ke třem milionům korun. Pachatelé měli podvodný systém důkladně propracovaný a rozkrýt jej nebylo jednoduché. Za úspěchem odhalení tak rozsáhlého podvodu s mezinárodním přesahem stojí i práce kriminalistů z oddělení kriminálních analýz krajského ředitelství, kteří museli zpracovávat obrovské množství dat a filtrovat z nich důležité informace,“ konstatoval mluvčí.
Jakmile zákazníci po objednání zboží obdrželi potvrzení objednávky, došlo ze strany podvodného e-shopu k přeobjednání za jiné zboží v obdobné hodnotě u fungujícího e-shopu. Nakupující tak nevědomky posílali platby na bankovní účty skutečných internetových obchodů, zatímco zboží končilo u podvodníků.
„Ti takto podvodně zakoupené zboží následně prostřednictvím „bílých koní“ využívali pro vlastní potřebu, nebo jej dále přeprodávali, případně jej vyvezli za hranice České republiky,“ doplnil Hejtman s tím, že tzv. „bílé koně“ získávali podvodníci mimo jiné i přes inzerci nabízející práci z domova.
Obviněný Čech byl v červnu 2020 zadržen v Polsku, kde se dlouhodobě ukrýval pod falešnou identitou. Navíc se trestné činnosti dopouštěl v době, kdy se skrýval a vyhýbal nástupu k výkonu trestu odnětí svobody za obdobný čin. První dva cizinci byli zadrženi v červenci 2020 na dvou místech v Praze.
Napálených Čechů přibývá. Pozor na falešné e-shopy, varuje banka

Jak se nenechat napálit?
Při on-line nákupech se vyplatí dodržovat základní pravidla, díky kterým nesednete podvodníkům na lep. Primárně bychom měli nakupovat z ověřených e-shopů.
Pokud se už rozhodneme vyzkoušet nový e-shop, měli bychom si nejprve zjistit, jaké je jeho hodnocení a všeobecné obchodní podmínky pro nákup. Vodítkem mohou být v tomto ohledu například nákupní rádci, jako je Zboží.cz. U konkrétních obchodů totiž uživatelé často sdílejí své zkušenosti s obchodem, a to pochopitelně i ty negativní.
Recenze konkrétních prodejců je možné vyhledat také ve službě Firmy.cz. Užitečné jsou také stránky České obchodní inspekce (ČOI), na kterých je pravidelně aktualizován seznam internetových obchodů, na které by si uživatelé měli dávat pozor.
„Pokud nakupujete na neznámém e-shopu, především si ho pořádně prověřte na internetu, doporučujeme použít i jednorázovou virtuální kartu,“ podotkl Petr Zíma, manažer pro klientskou bezpečnost z České spořitelny.
Podvody na bazarech
Ještě složitější jsou nákupy na internetových bazarech, i když se to nemusí na první pohled zdát. Pro podvodníky jsou totiž doslova zlatý důl. „V posledních letech jsme svědky razantního nárůstu kriminality páchané v kybernetickém prostoru, konkrétně jde zejména o podvodné jednání. Útoky pachatelů jsou čím dál sofistikovanější a častější,“ varoval Ondřej Kapr z odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.
Senior z Olomoucka investoval dvakrát. Podvody prokoukl až při sledování televize

A jak takový podvod na internetovém bazaru funguje? „První scénář probíhá tak, že scammer zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má oběť provést platbu za zboží,“ popsal průběh podvodu Radek Jizba, expert z výzkumného týmu pražské pobočky antivirové společnosti Eset.
„Po vyplnění údajů útočníci okradou oběť o částku za zboží. Případně se lovec pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku,“ doplnil Jizba.
Podle něj je častý také druhý scénář, při kterém útočníci na bazarech svoje oběti sami aktivně vyhledávají a předstírají zájem o nabízené zboží. „Při domluvě o koupi zboží ale požadují zaplacení jistiny pro případ, že by mu prodávající nic neodeslal nebo balíček přišel poškozený. Falešnou platební bránu potom vydávají za úschovnu peněz, kterou má ve správě daný on-line bazar,“ konstatoval bezpečnostní expert s tím, že důvěřiví uživatelé takto mohou přijít o peníze.
Oberou i prodávajícího
O peníze tedy na internetovém bazaru můžeme přijít i ve chvíli, kdy nějaké zboží nabízíme k prodeji. Nejde přitom o fantazírování bezpečnostních expertů, i takové případy v policejních statistikách bohužel nalezneme.
Policie upozorňuje na podceňování rizika, kdy pachatelé paradoxně neokrádají kupujícího, ale prodávajícího.
„Je potřeba se zamyslet nad celou situací a nenechat se zatlačit do vyzrazení citlivých údajů či potvrzení nesmyslných transakcí. Musíme si uvědomit, že v tomto prostředí může mít i menší chyba značné následky. Kupující k zaslání transakce nikdy nepotřebuje informace z vaší platební karty včetně PIN. Vždy by mu mělo stačit číslo vašeho účtu,“ varoval Ondřej Kapr.
Pozor na Temu, poškozuje všechny, zní od obchodníků i z BIS
