Článek
Bezpečnostní experti lidem doporučují, aby při zakládání nové Identity občana nebo využívání Portálu občana či Portálu veřejné správy pečlivě kontrolovali odkazy či adresy, přes které na tyto portály vstupují.
Jediné správné adresy uvedených portálů jsou: identitaobcana.cz, obcan.portal.gov.cz a portal.gov.cz.
Podezřelé stránky mohou lidé hlásit na infolinku 227 023 444.
Pozor na hesla! Formbook nabírá opět na síle
„Jako zásadní problém vnímáme skutečnost, že odkazy na falešné stránky lze v posledních týdnech najít přímo v internetových vyhledávačích, nejen v SMS či e-mailech, které podvodníci posílají,“ podotkl ředitel agentury Martin Mesršmíd.
„Hledáme cesty, jak tyto falešné stránky a reklamy na ně co nejrychleji deaktivovat, a pracujeme na tom, aby weby portálu Identity občana i Portál občana byly při vyhledávání na předních místech ve vyhledávači,“ dodal.
Na předních pozicích se totiž zobrazují nejčastěji reklamy. Právě prostřednictvím nich se podvodné weby často šíří.
Odkazy na státní portály otevírat jen z uložených záložek
Podle Mesršmída bude rovněž urychlen převod domény portálu Identity občana na gov.cz, kde jsou i ostatní státní portály a podle které občané zaručeně poznají státní web.
V případě podezření na neobvyklé transakce v internetovém bankovnictví agentura doporučuje okamžitě kontaktovat svoji banku a zablokovat prostředky pro přístup do internetového či mobilního bankovnictví.
Lidé by neměli nikdy neotvírat odkazy na státní portály, které jsou jim zaslány z nedůvěryhodných nebo neznámých zdrojů. Agentura doporučuje uložit si výše uvedené odkazy na oficiální weby do počítače či telefonu a neotvírat odkazy na tyto stránky skrze reklamy v internetových vyhledávačích, v SMS či e-mailech od neznámých zdrojů.