Hlavní obsah

Falešné Novinky se na sítích šíří jako lavina

4:45
4:45

Poslechněte si tento článek

Praha

Jako lavina se šíří na sociálních sítích odkazy na články se zaručenými investičními radami. Zneužívají přitom logo a jméno zpravodajského serveru Novinky.cz, aby u lidí vzbudily důvěru. Ve skutečnosti je ale chtějí oškubat, jinak tomu není ani u zatím posledního zachyceného falešného článku s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

Foto: Novinky

Podvodný článek imitující vzhled Novinek

Článek

Falešné články imitující vzhled Novinek, se kterými nemá naše redakce nic společného, se objevují na sítích již několik let. Letos ale kybešmejdi přitvrdili a smyšlené zprávy šíří daleko častěji než kdy dříve.

Dokládají to i zkušenosti samotných uživatelů. Na konci ledna hlasovalo v anketě Novinek více než 11 700 lidí, 26 % dotázaných přitom uvedlo, že na falešné články letos narazili opakovaně. 3,7 % respondentů pak odpovědělo, že zprávu imitující Novinky viděli během ledna pouze jednou.

I to ale znamená, že během prvního měsíce letošního roku se falešné články zobrazily tisícům lidí. I kdyby podvodníkům sedly na lep jen desítky z nich, je to pro kyberšmejdy stále „úspěšný lov“.

Podvodníci dosáhli na další úroveň. Falešný článek zmate i zkušené uživatele

Bezpečnost

Žaloba na Babiše je podvrh

Zatím poslední falešný článek, který redakce zachytila, se týká Babiše a pojednává o tom, že na něj Česká národní banka podává žalobu. Před soud má předseda hnutí ANO údajně jít kvůli tomu, že prozradil lidem recept, jak pohádkově zbohatnout.

Ve falešném článku se pak lidé dozvědí i zaručené investiční rady a odkaz na kryptoměnovou platformu, kde je možné se po omezenou dobu zaregistrovat zdarma. Samozřejmě jde o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po nich v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí je přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Uživatelé by neměli v žádném případě své osobní informace do registračního formuláře vyplňovat. Pokud tak učiní, měli by se vyvarovat následné komunikace se správcem platformy a odesílání jakýchkoli finančních prostředků.

Foto: Novinky

Nakonec kyberšmejdi lákají na registraci na investiční platformu

Jako přes kopírák

Server Novinky.cz, TV Prima ani Babiš samozřejmě s podvodným webem nemají vůbec nic společného. Právě postavu známé osobnosti zneužívají kyberšmejdi poměrně často, dříve například koloval internetem falešný článek, který pojednával o tom, že kariéra Jana Krause visí na vlásku.

Až když se důvěřivci nechali zlákat fotkou slavného moderátora, naservírovali jim podvodníci zaručené investiční rady – v podstatě jako v případě aktuálně zachyceného podvodu.

V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních týdnech objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz. Nejčastěji se podvodné články šíří jako reklama na sociálních sítích.

Blokace není snadná

Podobné falešné články se zobrazují na různých zahraničních internetových doménách. Na podvodné odkazy můžete narazit dokonce i na Facebooku, ve vyhledávání Googlu či na YouTube. Kyberšmejdi si jejich propagaci jednoduše zaplatí jako reklamu.

Využívají přitom toho, že tyto internetové platformy působí po celém světě. Reklamu si tak zakoupí někde v zahraničí, kde českému textu nikdo nerozumí, a nemůže tedy snadno odhalit, že se jedná o phishingový podvod.

Kvůli tomu, že se neustále mění internetové domény, na kterých jsou podvodné články umístěny, zpravidla nepomáhá ani nahlašování falešných reklam poskytovatelům služeb. Totožná reklama se jednoduše objeví znovu, pouze na jiných internetových stránkách.

Řešením je samozřejmě blokace podvodných domén, ale ty přibývají zpravidla rychlejším tempem, než jsou zakazovány. Podvodníci mohou relativně snadno zřídit klidně i stovky podvodných domén každý den. To je hlavní důvod, proč se falešné internetové stránky s investičními radami šíří internetem jako lavina.

Proč kyberšmejdi zneužívají vzhled serveru Novinky.cz?

Důvod, proč kyberšmejdi používají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz, je vcelku prostý. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.

Design serveru Novinky.cz je imitován vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.

Je tedy zřejmé, že jde o jednoúčelově vytvořenou stránku, která má za úkol důvěřivce navnadit, a právě značka Novinek má přispět k tomu, aby zpráva působila důvěryhodně.

Důvěryhodnost se snaží kyberzločinci zvýšit i připojením falešné diskuse s hromadou spokojených zákazníků, kteří již z nového zákona profitují.

Kariéra Jana Krause visí na vlásku, vymýšlí si kyberšmejdi. Důvěřivce oškubou

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám