Článek
Listopadový mezinárodní zásah ukončil dostupnost nebezpečného viru a lidé, kteří si jej předtím koupili, už jej nemohou používat. Podle Europolu byl nástroj IM-RAT prodán více než 14 500 lidem a použit ve 124 zemích světa. Počet obětí se odhaduje na desetitisíce, přičemž vyšetřovatelé už mají důkazy o ukradených osobních údajích, heslech, fotografiích nebo videích.
„Tento zákeřný RAT dával po nepozorované instalaci kyberzločincům neomezenou moc nad zařízením oběti. Hackeři mohli vyřadit z provozu antivirus a antimalware, zadávat povely například pro sledování úderů na klávesnici, odcizení dat a hesel nebo sledovat oběti skrze jejich webkamery. To vše se mohlo dít, aniž by o tom oběť věděla,“ uvádí Europol.
Bezpečnostní experti odhalili hackerskou skupinu, která útočila na vládní subjekty
Vyšetřování v této věci vedla australská policie, Europol a další unijní orgán Eurojust koordinovaly zapojení evropských úřadů. V rámci této operace byly v posledních dnech učiněny kroky v Česku, Polsku, Británii či Kolumbii. Ve vazbě skončilo 13 předních uživatelů IM-RAT a vyšetřovatelé zabavili přes 400 přístrojů.
Za mimořádnou hrozbu byl daný hackerský nástroj považován „kvůli svým funkcím, snadnému použití a nízké ceně“. „Žijeme ve světě, kde může kyberzločinec z druhého konce světa za pouhých 25 dolarů jediným kliknutím myši získat přístup k vašim osobním údajům, fotografiím vašich blízkých nebo vás dokonce špehovat. Globální spolupráce bezpečnostních složek, jakou jsme viděli v tomto případě, je nezbytná pro boj s kriminálními organizacemi, které takovéto nástroje vyvíjejí,“ uvedl Steven Wilson, který v Europolu šéfuje oddělení evropské kybernetické kriminality.