Hlavní obsah

Erotická videa přivedla mladíka do maléru, vyděrač z něj dostal tisíce

3:52
3:52

Poslechněte si tento článek

Obětí vyděrače se stal mladík ze Šumperska, když si na sociální síti vyměnil erotická videa s osobou, která ho o to požádala a on to akceptoval. Než to oznámil policii, přišel o několik desítek tisíc korun. Případ už šetří šumperští kriminalisté.

Foto: Jiří Růžička, Novinky

Policie ČR (ilustrační foto)

Článek

V březnu letošního roku mladý muž nejprve vyhověl na sociální síti žádosti o přátelství, o které ho požádala neznámá osoba vystupující jako žena.

Následující den ho oslovil neznámý pachatel přes jinou sociální síť s nabídkou výměny erotických videí, se kterou souhlasil. Jak se domluvili, tak se i stalo.

„Netrvalo dlouho a ještě ten samý den mu začaly chodit výhrůžné a vyděračské zprávy, kde mu dotyčná osoba sdělovala, že pokud nepošle 150 tisíc korun, tak bude informovat policii o tom, že se uspokojoval před nezletilou osobou, předá policistům materiály a také je zveřejní na sociálních sítích a pošle je jeho přátelům,“ popsala v pondělí postup vyděrače policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Muž se výhrůžek zalekl a v následujících dnech postupně odeslal na zahraniční účet téměř 39 tisíc korun. V minulém týdnu pak o této skutečnosti informoval šumperské policisty.

Sextortion jede na plné obrátky

V poslední době výrazně vzrostl počet podvodů, při kterých kyberšmejdi lákají ze svých obětí intimní snímky a videa, jak Novinky upozornily již dříve. Tzv. sextortion přitom není problémem pouze v zahraničí, ale stále častěji také v Česku, jak vyplývá z dat kyberbezpečnostní společnosti Gen Digital. Ohroženi jsou především nezletilí.

Podle analýzy bezpečnostních expertů jsou Češi a Češky v otázce sexuálního vydírání aktuálně šestými nejohroženějšími na světě. „Ještě loni bylo Česko na desátém místě a jen od začátku roku 2025 vzrostl počet ochráněných českých uživatelů o 223 procent, tedy nejvíce na světě,“ zdůraznil Ondřej Mokoš, výzkumník malwaru v Gen Digital.

Kyberšmejdi jsou stále úspěšnější především proto, že při sextortion – tedy sexuálním vydírání – používají stále sofistikovanější metody. Využívají ke svým útokům i umělou inteligenci (AI).

Právě díky AI jsou schopni vytvořit přesvědčivé vyděračské e-maily v kombinaci s velkým množstvím dat uniklých z firem, které podvodníkům umožňují připojit osobní informace oběti, aby byl celý podvod přesvědčivější.

„Vyděrači typicky tvrdí, že mají soukromé, často choulostivé fotografie a videa oběti a dokládají to uvedením jejího pravého hesla k dané službě. To oběti většinou vyděsí a vyděračům zaplatí, aby se vyhnuly zahanbení,“ konstatoval Mokoš.

Podobného efektu strachu podle něj podfukáři dosahují i v případě, že dané heslo již není aktuální.

Tématu sextortionu se věnoval i díl pořadu Řetězák:

Řetězák: Podvodné e-maily a sextortion (45. díl)Video: Novinky

„Další metodou, která se objevila loni na podzim, je využití obrázku domu oběti z Google Maps. Někteří podvodníci jdou až tak daleko, že pomocí umělé inteligence a fotek ze sociálních sítí vytvoří fotomontáž zachycující oběť v choulostivé situaci,“ poznamenal bezpečnostní výzkumník.

Zdůraznil, že stále účinným trikem je také spoofing adresy odesílatele e-mailu. Uživatelé jednoduše zprávu upraví tak, aby si oběť myslela, že byl e-mail odeslán z její poštovní schránky. Právě to vzbuzuje v obětech důvěru, že útočníci skutečně získali přístup k jejich schránce.

Sextortion: Jak se bránit?

Problematiku řeší ve spolupráci s Europolem i česká policie, která k tomu vydala varování i s postupem či radami, jak případnou situaci řešit:

  1. Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
  2. Vyhledej pomoc. Nejsi sám.
  3. Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
  4. Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.
  5. Oznam to na policii.

Výběr článků

Načítám