Hlavní obsah

Éra tupých DDoS útoků se chýlí ke konci. Kybernetické nájezdy jsou propracovanější

DDoS útoky mohou vypadat na první pohled neškodně. Útočníci zpravidla vyřadí na kratší či delší dobu nějakou internetovou službu z provozu, ale žádné větší škody nezpůsobí. Kyberbezpečnostní společnost ComSource nicméně varovala, že na vzestupu jsou propracovanější kybernetické nájezdy.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Útok typu DDoS má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů – v některých případech i miliony – začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

Zástupci společnosti ComSource uvedli, že počet DDoS útoků byl v uplynulém měsíci prakticky stejný jako v předchozím měsíci. „Významné věci se ale odehrály na pozadí,“ varoval Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

Počet kybernetických incidentů byl v Česku v září znovu nadprůměrný

Bezpečnost

Útoky na VPN a GRE

„Rostoucí hrozbou je totiž stále lepší kvalita a vyšší intenzita jednotlivých útoků. Ty jsou zároveň stále rozmanitější – v září se tak například objevil i velmi netradiční DDoS útok zaměřený pouze na protokol používaný pro VPN,“ zdůraznil Štusák.

VPN je technologické řešení, díky kterému se uživatel může připojit k soukromým internetovým stránkám i přesto, že úřady přístup k nim blokují. Uživatel může být například v Rusku, ale jeho počítač vypadá, jako kdyby byl v USA. VPN totiž vytvoří v podstatě virtuální tunel napříč internetem. Služba zároveň uživateli zajišťuje anonymitu.

„Mění se díky tomu i struktura zemí, odkud útoky míří. Za největším počtem z nich je sice stejně jako v předchozích dvou měsících Rusko, největší intenzitu ale nově mají sofistikované útoky z Evropy,“ podotkl bezpečnostní expert.

Útočníci použili jiný typ útoku v momentě, kdy byl předchozí standardní DDoS útok na stejný cíl neúspěšný.
Michal Štusák, bezpečnostní expert ComSource

Zároveň varoval, že současným trendem je „rozmanitost a přesun od tupých útoků směrem ke kvalitě“. „Možná i z toho důvodu útočníci častěji využívají hostingové služby v evropských datových centrech. S útoky zaměřenými na aplikace jsou tak přímo u zdroje, místo aby využívali velké množství přípojek k internetu,“ prohlásil Štusák.

„V září jsme se dokonce setkali i s unikátním DDoS útokem zaměřeným na protokol GRE, který se využívá pro privátní okruhy. Útočníci jej použili v momentě, kdy byl předchozí standardní DDoS útok na stejný cíl neúspěšný,“ doplnil bezpečnostní expert.

Přiblížil zároveň i technickou stránku věci, podle něj v poslední době roste podíl útoků přímo na tzv. aplikační vrstvě. „To útočníkům umožňuje efektivně zvýšit dopad útoků a servery provozující služby jednodušeji zahltit i menší intenzitou síťového provozu. V kombinaci se zranitelností méně obvyklých internetových protokolů to ukazuje na nutnost zabezpečení nových míst v rámci firemní IT infrastruktury,“ konstatoval Štusák.

Odměna až 25 000 Kč za útok

V posledních měsících roste zároveň podle dat společnosti ComSource intenzita DDoS útoků. To může být způsobeno i tím, že podobné kybernetické nájezdy jsou finančně motivované.

Hackerské skupiny dávají různé finanční pobídky, aby nalákali další členy k zapojení do útočných operací. „Někteří uživatelé ze zemí, jako je Kanada a Německo, se chtěli připojit k hackerské skupině NoName(057)16 a pokusili se stáhnout spustitelný soubor DDosia, jehož prostřednictvím by mohli provádět DDoS útoky,“ varoval Martin Chlumecký, analytik malwaru z Avast Threat Labs.

„Tento soubor je dostupný pouze ověřeným členům příslušné skupiny na Telegramu a někteří uživatelé Avastu jej aktivně zařadili na seznam výjimek v antiviru. Ten tak soubor neoznačí jako malware, a lze jej tudíž spustit,“ popsal Chlumecký aktuální praxi.

I bez větších technických znalostí si za každý úspěšný DDoS útok mohou podle analýzy Avastu členové hackerské skupiny přijít až na 80 000 rublů, tedy 25 000 korun v kryptoměnách. Získané peníze se dělí mezi členy. Útočníci tak milionové částky vydělávají doslova korunku po korunce, respektive v tomto konkrétním případě rubl po rublu.

„Motivace se tak mění z politické na finanční. Skupina NoName(057)16 používá tuto finanční pobídku, aby zvýšila svou úspěšnost a vybudovala si tak jméno v hackerské komunitě. Politická motivace může pro mnohé hrát pouze druhotnou roli jak u vedoucích projektů, tak i mezi hackery-dobrovolníky,“ zamyslel se Chlumecký.

Napálí i ostražité uživatele. Spoofing je moderní zbraň kyberšmejdů

Bezpečnost

Související články

Výběr článků

Načítám