Článek
„Ačkoli v srpnu i nadále převažovaly méně významné kybernetické incidenty, došlo k výraznému nárůstu incidentů významných. Sem spadaly zejména DDoS útoky na stránky českých bank, jejichž nedostupnost mohla ovlivnit velkou část široké veřejnosti,“ oznámil úřad.
Útok typu DDoS má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů – v některých případech i miliony – začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Právě DDoS útoky patří k těm nejpoužívanějším v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině.
Na české banky útočili proruští hackeři. K útokům verbují za úplatu kohokoliv
Útoky na banky
V srpnu, podobně jako v uplynulých měsících, převažovaly podle úřadu právě incidenty spadající do kategorie omezení dostupnosti služeb. Tentokrát tvořily více než čtyři pětiny veškerých incidentů. Převážná část z nich byla způsobena DDoS útoky.
Kybernetickému útoku čelilo v závěru srpna několik bank. Potýkaly se s výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů. Hackeři však útočili například i na Elektrotechnický zkušební ústav či na internetové stránky Burzy cenných papírů Praha.
Březen byl rekordní
V červenci NÚKIB evidoval 13 kybernetických incidentů. Také tehdy žádný z nich podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný. Počty evidovaných kybernetických incidentů letos byly podle úřadu „ve vlnách“.
V lednu jich úřad evidoval nadprůměrný počet 21, v únoru klesly na 13, ale v březnu jich pak bylo rekordních 28. Duben se zase vrátil do průměru se 14 evidovanými incidenty. Následující dva měsíce byly znovu nadprůměrné, květen s 19 kybernetickými incidenty a v červnu jich úřad evidoval 22.
Podvodů na internetu přibývá, klienti bank letos přišli o stamiliony
Může se vám hodit na Firmy.cz: Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost