Hlavní obsah

„Dlužíte finančnímu úřadu.“ Podvodník vytáhl z mládence přes 200 000

Vyděsit a pak obrat. Takovou taktiku zvolil vykutálený podvodník, když oslovil prostřednictvím telefonního hovoru mladého muže z Prostějovska. Tvrdil přitom, že je pracovníkem finančního úřadu. Pod pohrůžkou dluhu a následného penále připravil důvěřivce skrze podvodné webové stránky o více než 200 tisíc korun.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

„Domnělý úředník zbytečně nic nerozváděl a informoval muže, že má u finančního úřadu dluh ve výši přes 74 500 korun a je nutné, aby dluh neprodleně uhradil, jinak že mu bude zablokován jeho bankovní účet. Poškozenému poslal odkaz, který ho otevřel, tam klikl a vybral si svoji banku,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Pak se poškozenému objevil odkaz na zaplacení výše uvedené částky. Zadal potvrzovací číselný kód, kterým dal příkaz k provedení platby ze svého účtu.

Nechala se zlákat výhrou. Podvodník jí do hodiny vybral účet

Bezpečnost

Po provedení finanční transakce se mu zablokoval mobilní telefon, který musel restartovat. Krátce nato se mu ozvala osoba, která se mu představila jako pracovník banky, a oznámila mu, že byly zjištěny nestandardní odchozí platby z jeho účtu.

Mladý muž neprodleně zkontroloval svůj účet a zjistil, že z jeho účtu odešly další tři platby. Celková škoda, kterou mu podvodný telefonát způsobil, vznikla ve výši něco málo přes 206 tisíc korun.

„Případ prověřujeme pro tři trestné činy související s internetovou kriminalitou,“ dodala policejní mluvčí.

Co je phishing a vishing?

Internetoví podvodníci neustále hledají cesty, jak napálit důvěřivce. Často k tomu využívají phishing – rozesílají e-maily, které vyvolávají dojem, že pocházejí od důvěryhodné firmy, banky, úřadu nebo webové stránky.

Pomocí těchto zpráv se útočníci snaží vylákat citlivé informace, které se týkají například bankovních kont. Tato data následně využívají k odčerpání financí z účtu postiženého.

V posledních letech se rozšiřuje také vishing, což je obdoba phishingu. Místo e-mailu ale využívají kyberzločinci metod sociálního inženýrství v průběhu telefonních hovorů.

Podvodníci se v tomto případě příjemcům hovorů představují jako pracovníci banky, kteří zjistili napadení bankovního účtu, případně jako bezpečnostní experti, kteří chtějí zabezpečit jejich počítač.

Kyberkriminalita na vzestupu

Policie již zkraje letošního roku varovala, že kyberkriminalita je v Česku na vzestupu. „V roce 2023 policie registrovala 19 592 trestných činů, které byly spáchány v prostředí internetu. Je to o tisíc skutků více než v roce 2022. Trestná činnost v kyberprostoru každoročně narůstá a tvoří již téměř 11 % z celkové registrované kriminality v České republice,“ konstatoval Ondřej Penc z odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Zmiňovaná čísla samozřejmě zahrnují také podvody, které se soustředí na vylákání finančních prostředků. Kyberšmejdi nemusí přitom útočit pouze přes e-mail a SMS, ale klidně také prostřednictvím telefonních hovorů či reklam na sociálních sítích.

Rada, jak nenaletět, je jednoduchá. „Nevěřte cizím lidem a v případě obavy o své finance si své pochybnosti ověřte u své banky nebo na oficiální telefonní lince, kterou si uložte do svého telefonu,“ doporučila mluvčí jihočeské policie Jaromíra Nováková s tím, že podvodníci zneužívají důvěřivosti lidí.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Vyděračské viry se nejčastěji šíří nezáplatovanými dírami a e-maily

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám