Hlavní obsah

Detekce se propadly, Andreed i tak stále patří mezi nejrozšířenější viry

3:33
3:33

Poslechněte si tento článek

Jako na houpačce. Přesně to nejlépe vystihuje útočné kampaně škodlivého kódu Andreed. Zatímco jeden měsíc je podíl mezi ostatními hrozbami velmi vysoký, už po pár týdnech se množství detekovaných útoků citelně propadne. A přesně to se stalo také v uplynulém měsíci, Andreed přesto stále patří k nejrozšířenějším hrozbám pro operační systém Android v Česku.

Foto: Reuters

Google Android (ilustrační foto)

Článek

Na předních příčkách virových statistik se Andreed objevuje pravidelně několik měsíců. Nebývale aktivní byl především během loňského podzimu, kdy ze srpnových 11,57 % vystřelil počet detekcí v září až na 18,83 %. V říjnu činil podíl mezi ostatními mobilními hrozbami 17,19 %.

S koncem roku však přišel citelný pokles, v listopadu tak podíl činil už jen 9,97 % a v prosinci 9,89 %. V lednu byl podíl ještě nižší, činil pouze 5,47 %. V únoru nicméně počet detekcí vyskočil opět na 6,39 %.

Trojlístek nejrozšířenějších záškodníků

Podle zatím posledních zveřejněných dat antivirové společnosti Eset nicméně v uplynulém měsíci přišel opětovně propad až na 5,29 %. Aktuální podíl mezi ostatními hrozbami je tedy dokonce ještě nižší než na začátku letošního roku.

I tak se ale Andreed udržel v první trojce nejrozšířenějších virů pro Android. Prvenství patří malwaru Agent.GKE, před kterým Novinky varovaly již dříve.

Andreed patří mezi škodlivé kódy typu adware. Útočníci se jeho prostřednictvím nesnaží ukrást žádná citlivá data, ale na napadeném stroji zobrazují nadměrně reklamu, z čehož následně profitují.

To je patrně i hlavní důvod, proč je tento nezvaný návštěvník na mobilních zařízeních stále tak moc podceňován. V médiích totiž častěji dostávají prostor zákeřnější hrozby, jako jsou nejrůznější vyděračské viry, které uzamknou všechna uložená data, přičemž za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné.

Bezpečnostní experti nicméně dlouhodobě varují, že Andreed sice není tolik devastující, ale rozhodně také není jeho infekce bez rizika. „Prostřednictvím reklamy mohou útočníci inzerovat podvodná sdělení nebo nás odkazovat na nebezpečné stránky obsahující malware,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Zkoušejí to přes hry

Adware Andreed si přitom lidé pustí nejčastěji do zařízení sami, mnohdy se totiž šíří prostřednictvím falešných aplikací v neoficiálních obchodech. V uplynulých měsících šlo například o hry Bad Piggies, Bike Race Pro, Car Parking Multiplayer, Mini Ninjas a Heroes of Might & Magic III.

V březnu jej uživatelé nejčastěji stahovali ve falešné verzi hry StudyGe – World Geography Quiz anebo v podobě škodlivých cheatů pro populární hru GTA.

Řešením je tedy samozřejmě nestahovat aplikace a hry z neznámých zdrojů, to je nejspolehlivější způsob, jak se vyhnout nákaze.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Výběr článků

Načítám