Hlavní obsah

Čínští hackeři špehovali Ujgury v zahraničí, tvrdí Facebook

Washington/Peking

Skupiny čínských hackerů používaly sociální síť Facebook a další internetové stránky a mobilní aplikace, aby se mohly dostat do počítačů a mobilních telefonů muslimských Ujgurů a špehovat je, oznámil Facebook. Cílem sofistikovaných hackerských útoků se stali jak ujgurští aktivisté, novináři a disidenti z čínské provincie Sin-ťiang, tak i Ujgurové žijící mimo Čínu, uvedla podle agentury AP technologická společnost.

Foto: Pichi Chuang, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Evropská unie i Spojené státy Peking kritizují za to, jakým způsobem nakládá s ujgurskou menšinou. Facebook nedal hackerskou činnost do souvislosti s čínskou vládou, ale firma FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost a podílela se na vyšetřování útoků, uvedla, že podle ní byla operace provedena za podpory Pekingu.

„Vidíme jasné spojení této aktivity s podniky a geografickými body, ale nejsme schopni formálně dokázat, kdo za aktivitou stojí,” sdělil podle agentury AFP Nathaniel Gleicher z bezpečnostního oddělení Facebooku na tiskové konferenci.

Hackeři naváděli Ujgury, aby klikli na odkazy, což vedlo k zavirování jejich zařízení škodlivým softwarem. Ten pak mohl sbírat informace týkající se například polohy oběti a jejích kontaktů a sledovat, co píše na klávesnici, upřesnila firma FireEye.

Apple kvůli nucené práci Ujgurů odstřihl čínského dodavatele

Hardware

Útoky se v letech 2019 a 2020 dotkly dohromady méně než 500 osob, upřesnil Facebook. Společnost řekla, že hackerskou síť odhalila během rutinních bezpečnostních kontrol, deaktivovala její falešné účty a upozornila osoby, jejichž zařízení by mohlo být napadené. Původci útoků většinou používali jiné platformy a weby než ty od Facebooku. Své oběti lákali například na falešné aplikace, které by mohly muslimskou menšinu zajímat, jako například slovníky.

Lidskoprávní organizace obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily množství internačních táborů, jimiž prošel více než milion lidí. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu.

Lidé, kteří těmito tábory prošli, říkají, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně. Množí se rovněž svědectví o mučení, systematickém znásilňování a nucené práci Ujgurů. Evropská unie tento týden přijala kvůli porušování práv Ujgurů sankce proti čtyřem čínským činitelům.

EU za porušování lidských práv Ujgurů schválila po 30 letech sankce vůči Číně

Evropa
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám