Hlavní obsah

Česko zaostává v kybernetické bezpečnosti proti západní Evropě

Kybernetická bezpečnost Česka není nikterak valná. Naše republika zaostává za dalšími evropskými zeměmi. A to navzdory tomu, že množství kyberhrozeb neustále roste. Takový je závěr analýzy společnosti Logicworks, která se opírá o data Eurostatu.

Foto: Petr Horník

Ilustrační foto

Článek

Česká republika vykazuje výrazné nedostatky zejména ve srovnání se západními a severními státy v Evropě. Například při autentizaci používá 86,5 % českých firem silná hesla, což sice představuje zhruba čtyři procentní body nad průměrem EU, ale ve Finsku je to téměř 94 %. Biometrickou autentizaci využívá pouze 18 % českých podniků, zatímco unijní průměr činí 13,5 %, avšak v Nizozemsku dosahuje 24 %.

V oblasti šifrování dat a komunikace má Česká republika podíl 32 %, což je zhruba o čtyři body méně než průměr. Za Finskem však zaostává o 30 bodů. Pojistku proti incidentům v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) má pouze 12 % českých firem, což představuje polovinu evropského průměru. V Dánsku je tato míra 71 %.

Nebezpečné obrázky kolují internetem. Hackeři tak maskují útoky

Bezpečnost

Investice do kyberbezpečnosti jsou nižší

Pokud se podíváme na výdaje na ICT bezpečnost v přepočtu na HDP na obyvatele, Česko se řadí až na konec druhé desítky evropských států. Přímá korelace mezi výší HDP a investicemi do bezpečnosti samozřejmě neexistuje, ekonomiky s vyšším vývojovým stupněm nicméně dosahují lepších výsledků i v kybernetické bezpečnosti.

S narůstajícím množstvím kyberhrozeb bude stále důležitější, jak jednotlivé ekonomiky dokážou na tyto výzvy reagovat. „Vzhledem k častým diskusím o digitalizaci státního aparátu má Česká republika v oblasti IT bezpečnosti značný prostor pro zlepšení,“ konstatoval ředitel Logicworks Ivan Malík.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni přímo řešil 146 kybernetických bezpečnostních incidentů oproti 157 z roku 2021. Vyplývá to ze zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2022.

Policie však loni evidovala téměř 18 000 trestných činů v kybernetické oblasti, což znamená téměř dvojnásobný nárůst. Podobně stouplo i množství incidentů v kritické infrastruktuře.

Desatero bezpečného internetu

1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.

2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.

3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.

4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.

5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.

6. Citlivé osobní informace zadávejte pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.

7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.

8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.

9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.

10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat, a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Hackeři jsou v létě méně aktivní, incidentů v červenci ubylo

Bezpečnost

Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej antivirového softwaru

Může se vám hodit na Zboží.cz: Antiviry

Související články

Výběr článků

Načítám