Článek
Podle analýzy bezpečnostních expertů jsou Češi a Češky v otázce sexuálního vydírání aktuálně šestými nejohroženějšími na světě.
„Ještě loni bylo Česko na desátém místě a jen od začátku roku 2025 vzrostl počet ochráněných českých uživatelů o 223 procent, tedy nejvíce na světě,“ zdůraznil Ondřej Mokoš, výzkumník malwaru v Gen Digital.
Zneužívají umělou inteligenci
Kyberšmejdi jsou stále úspěšnější především proto, že při sextortionu – tedy sexuálním vydírání – používají stále sofistikovanější metody. Jak Novinky varovaly již dříve, využívají ke svým útokům i umělou inteligenci (AI).
Právě díky AI jsou schopni vytvořit přesvědčivé vyděračské e-maily, v kombinaci s velkým množstvím dat uniklých z firem, které podvodníkům umožňují připojit osobní informace oběti, aby byl celý podvod přesvědčivější.
„Vyděrači typicky tvrdí, že mají soukromé, často choulostivé fotografie a videa oběti a dokládají to uvedením jejího pravého hesla k dané službě. To oběti většinou vyděsí a vyděračům zaplatí, aby se vyhnuly zahanbení,“ konstatoval Mokoš.
Podobného efektu strachu podle něj podfukáři dosahují i v případě, že dané heslo již není aktuální.
„Další metodou, která se objevila loni na podzim, je využití obrázku domu oběti z Google Maps. Někteří podvodníci jdou až tak daleko, že pomocí umělé inteligence a fotek ze sociálních sítí vytvoří fotomontáž zachycující oběť v choulostivé situaci,“ poznamenal bezpečnostní výzkumník.
Zdůraznil, že stále účinným trikem je také spoofing adresy odesílatele e-mailu. Uživatelé jednoduše zprávu upraví tak, aby si oběť myslela, že byl e-mail odeslán z jejich poštovní schránky. Právě to vzbuzuje v obětech důvěru, že útočníci skutečně získali přístup k jejich schránce.
Anketa
Šmejdi se profesionalizují
Novinky již dříve upozornily na to, že sextortion je stále větším problémem, kvůli kterému si dokonce už některé děti vzaly život. Na internetu se navíc objevily v uplynulém roce profesionální návody, jak tahat z nezletilých nahé fotky a pak je vydírat.
Například příručka za 50 dolarů (1124 korun) nabízí přístup k autorovým vyděračským scénářům a za 250 dolarů (5621 korun) si mohou zájemci na tři měsíce předplatit soukromý mentoring. Bezpečnostní experti odhalili, že autor návodu od zájemců obdržel stovky plateb.
Jde o důkaz toho, jak se pachatelé zprofesionalizovali. Návod též ukazuje, jak rychle se přizpůsobují opatřením jednotlivých platforem k potlačení zločinů. Obsahuje například varování, že „odhalit oběť na Instagramu je po nedávných updatech prakticky nemožné“.
„Tento problém bereme extrémně vážně a k ochraně našich uživatelů před podvody a dalším škodlivým chováním jsme zavedli striktní opatření. Obsah, jenž nabízí instrukce k aktivitám jako phishing nebo crypto-phishing, není povolen a bude odstraněn,“ sdělil mluvčí YouTube. To, že pro ochranu uživatelů dělají platformy maximum, řekli také mluvčí TikToku a Telegramu.
Sextortion: Jak se bránit?
Problematiku řeší ve spolupráci s Europolem i česká policie, která k tomu vydala varování i s postupem či radami, jak případnou situaci řešit:
- Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
- Vyhledej pomoc. Nejsi sám.
- Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
- Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.
- Oznam to na policii.