Článek
„Aktuálně jsme zaznamenali vlnu falešných SMS, které se tváří, jako by je rozesílal někdo z linky 158. Jedná se o zdařilou formu spoofingu a v žádném případě neklikejte na přiložený odkaz. Z linky 158 žádné takové zprávy neposíláme!“ varovala ve středu večer policie na síti X.
Na kriminalisty se kvůli podvodnému odkazu obrátily desítky lidí. Později policisté upřesnili, že se dotčenou internetovou doménu podařilo zablokovat.
Mate prestupek. Žena uvěřila textové zprávě a přišla o 350 tisíc
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/kQOIvbF2D1aJ5Ni6B0SIBu/3b3e/policie-podvod-sms-pokuta-lipnik-nad-becvou-prerovsko.jpeg?fl=cro,0,375,4000,2250%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Spoofing je nebezpečná zbraň hackerů
Policisté již varovali, že jde o velmi zdařilou verzi spoofingu. Tak se označují kybernetické podvody, ve kterých dovedou podvodníci podvrhnout zobrazované telefonní číslo. Nachytat se na ně pak snadno mohou i jinak ostražití uživatelé, protože můžou oprávněně získat dojem, že je kontaktuje skutečně policie či banka.
Přesně tak je to nyní i v případě podvodných SMS zpráv. Když příjemci přijde zpráva z policejní linky 158, klidného to nechá jen málokoho.
Pomocí odkazů se pak podvodníci snaží dostat z obětí zejména citlivá osobní data, a to včetně údajů s platebních karet. Kliknutí tak může rychle vést i ke ztrátě peněz.
Podobné podfuky jsou v poslední době značně na vzestupu a kriminalisté s odborníky na výpočetní technologie v tomto ohledu hovoří o natolik zdařilých švindlech, že jim kolikrát naletí i ostražité uživatelé.
Spoofing nabírá na síle. Podvodníci cílí na klienty českých bank
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_C/fpEmSp.jpeg?fl=cro,0,32,800,450%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Phishing a smishing
Internetoví podvodníci neustále hledají cesty, jak napálit důvěřivce. Často k tomu využívají phishing – rozesílají e-maily, které vyvolávají dojem, že pocházejí od důvěryhodné firmy, banky, úřadu nebo webové stránky.
Pomocí těchto zpráv se útočníci snaží vylákat citlivé informace, které se týkají například bankovních kont. Tato data následně využívají k odčerpání financí z účtu postiženého.
Smishing funguje prakticky zcela totožně, pouze místo e-mailů kybernetičtí nájezdníci vyvíjejí nátlak na uživatele prostřednictvím SMS zpráv. A přesně takové zprávy se v Česku v poslední době množí.
Jak poznat podvod?
Zmíněnou SMS policie označila jako „sofistikovaný podvod“, měla ale několik znaků, které tvrzení podvodníků znevěrohodnily na první pohled. Kromě nesmyslu o lince 158 coby odesílateli podobných zpráv měl uživatele znejistit text bez diakritiky, v němž se navíc našla i chyba. Šlo o výraz „trestne oznameni“, kdy správně název tohoto podání zní „trestní“.
Navíc samotný fakt, že někdo na někoho podá trestní oznámení, protože má podezření, že se stal trestný čin, nesouvisí s nutností kontrolovat datovou schránku. Taková podání ještě neznamenají trestní stíhání, tedy obvinění. Ohledně oznámení policie či státní zastupitelství teprve prověří, zda vůbec mají nějakou váhu.
Před podobným podvodem varovala loni v září také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Lidem chodily SMS zprávy, které předstíraly, že odesílatelem je právě VZP a příjemcům slibovaly „pojistnou výplatu“ po přihlášení do fiktivního systému. Byly určené lidem z povodněmi zasažených oblastí. Při jiném podvodu z předchozích let se pachatelé tvářili jako Česká pošta.
Falešné Novinky se na sítích šíří jako lavina
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/nO1SBfAluiDshGGZ2CNkxaH/af05/phishing-babis-novinky-cz-fake.jpeg?fl=cro,87,0,1071,602%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)