Článek
První verze bankovního malwaru Cerberus byla zaznamenána již v létě roku 2019. Trojský kůň umí zaznamenávat všechny stisknuté klávesy, včetně přihlašovacích údajů, ale umí také zachytit autentizační zprávy a všechny příchozí SMS. Navíc útočníci mohou zařízení ovládat na dálku přes TeamViewer.
Už letos na jaře byly nicméně odhaleny tři různé vzorky tohoto nezvaného návštěvníka – tedy vylepšené trojany. „Cerberus je nabízen také jako služba, kterou si může kdokoli pronajmout a vytvořit vlastní variantu hrozby a následně mít pod kontrolou všechna infikovaná zařízení,“ varoval tehdy Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Slovenská aplikace pro boj s covidem má chybu, v ohrožení jsou data i Čechů
Odborníci společnosti Kaspersky vysledovali nyní další posun – celý zdrojový kód mobilního bankovního malwaru je nyní volně dostupný na hackerských fórech. V červenci se totiž tohoto záškodníka zřekl původní vývojář, zdrojové kódy tak dostali k dispozici další počítačoví piráti, kteří je nebezpečně zdokonalili.
„Jsou schopné obejít dvoufaktorovou autentizaci a malware obsahuje také funkce nástroje RAT,“ prohlásil Dmitry Galov, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky. Prostřednictvím RAT virů mohou útočníci ovládnout napadené stroje na dálku, při vysání peněz z účtu v takovém případě účinnou obranou nejsou ani potvrzovací SMS zprávy – nezvaný návštěvník je zachytí, přečte ověřovací kód a použije jej k realizaci platby.
Škodlivé kódy jdou především po heslech
Mezi další funkce malwaru patří získání přístupu ke kreditní kartě a kontaktním údajům uživatele, přesměrovávání hovorů nebo manipulace s funkcemi mobilního zařízení prostřednictvím RAT funkcí.
„Naše zjištění týkající se druhé verze Cerberu by měla varovat všechny uživatele smartphonů s Androidem. Od zveřejnění zdrojového kódu jsme zaznamenali nárůst útoků na uživatele. Není to poprvé, co jsme svědky něčeho podobného, ale po delší době se jednoznačně jedná o největší nárůst škodlivé aktivity. Uživatelé Android zařízení by se tak měli mít na pozoru,“ uzavřel Galov.