Hlavní obsah

Banka jí zablokovala podezřelou platbu pro známost z internetu, žena ji obešla a pak litovala

Citový vztah, který si na sociální síti vytvořila po měsíc trvající komunikaci 79letá seniorka z Olomoucka k údajnému doktorovi ze Sýrie, byl tak silný, že mu poslala peníze i přes varování banky. Ta jí první platbu zablokovala s tím, že jméno příjemce eviduje jako podvodné, žena to ale zkusila znovu. Přišla o desítky tisíc korun.

Ilustrační foto

Článek

„Přes vánoční svátky oslovil prostřednictvím sociální sítě 79letou ženu z Olomoucka muž, vydávající se za doktora pracujícího v Sýrii. Po asi měsíc trvající konverzaci si seniorka podle svých slov vytvořila k muži citový vztah. Ten jí slíbil, že za ní přiletí, ale je potřeba, aby o jeho uvolnění zažádala u nadřízeného,“ popsala Právu počátek případu policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Důvěřivá žena podle ní urychleně napsala e-mail na uvedenou adresu, ve kterém poprosila o dovolenou pro svého virtuálního přítele. Její žádosti bylo záhy vyhověno, avšak s podmínkou úhrady 1500 euro v bitcoinech.

„Žena navštívila jednu z bank v olomouckém nákupním centru, kde platbu zadala. Přibližně hodinu nato ji kontaktovala bankovní úřednice, že transakci neprovedli, protože jméno příjemce evidují jako podvodné,“ uvedla mluvčí.

Důchodkyně o této skutečnosti informovala svého přítele, který jí napsal, že zřejmě udělala chybu ve jméně. Současně jí sdělil, že z OSN poslali novou adresu, na kterou mají být peníze zaslány.

Záchrana od vězení za desítky tisíc eur

„Žena zřejmě s vidinou libé společné budoucnosti uskutečnila druhý pokus platby, tentokrát přímo u bitcoinmatu. Zde vložila peníze ve dvou platbách. Po chvíli jí muž napsal, že peníze přišly a že za ní ještě tentýž den odlétá,“ konstatovala Vaňharová.

Seniorka podle ní ihned zarezervovala hotel a na druhý den již seděla ve vlaku směr Praha. Během cesty se pak ale od údajného doktora dozvěděla, že jej zadrželi celníci a potřebuje, aby mu pomohla. Během chvíle obdržela na e-mail zprávu, která se tvářila, že je zaslána od policie. V ní se dočetla, že může svého přítele zachránit od 12letého vězení tak, že za něj zaplatí několik desítek tisíc euro.

„V tuto chvíli se již celá situace zdála seniorce velmi podezřelá, další platbu již neodeslala a v následujících dnech se obrátila na policisty. Způsobenou škodu si vyčíslila na téměř 40 tisíc korun,“ doplnila policejní mluvčí.

Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. Pachatel, pokud bude zjištěn, může jít do vězení až na dva roky.

Související články

Výběr článků

Načítám