Hlavní obsah

Andreed oslabil. Žádný jiný mobilní virus přesto neútočí v Česku častěji

2:47
2:47

Poslechněte si tento článek

V České republice dlouhodobě terorizuje chytré telefony s operačním systémem Android škodlivý kód Andreed. Přestože v uplynulém měsíci tento nezvaný návštěvník opětovně oslabil, žádný jiný mobilní malware neútočí v Česku častěji.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Na předních příčkách virových statistik, které pravidelně sestavuje antivirová společnost Eset, se Andreed objevuje pravidelně několik měsíců. Nebývale aktivní byl především během loňského podzimu, kdy ze srpnových 11,57 % vystřelil počet detekcí v září až na 18,83 %. V říjnu činil podíl mezi ostatními mobilními hrozbami 17,19 %.

S koncem roku však přišel citelný pokles, v listopadu tak podíl činil už jen 9,97 % a v prosinci 9,89 %. Podle zatím posledních zveřejněných dat byl v uplynulém měsíci podíl ještě nižší, činil pouze 5,47 %.

Žádný jiný virus nicméně na zařízení s Androidem neútočil během prosince častěji.

Nebezpečný virus výrazně posílil. A bude hůř, obávají se bezpečnostní experti

Bezpečnost

Andreed patří mezi škodlivé kódy typu adware. Útočníci se jeho prostřednictvím nesnaží ukrást žádná citlivá data, ale na napadeném stroji zobrazují nadměrně reklamu, z čehož následně profitují.

To je patrně i hlavní důvod, proč je tento nezvaný návštěvník na mobilních zařízeních stále tak moc podceňován. V médiích totiž častěji dostávají prostor zákeřnější hrozby, jako jsou nejrůznější vyděračské viry, které uzamknou všechna uložená data a za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné.

Lidé si ho pustí do zařízení sami

Bezpečnostní experti nicméně dlouhodobě varují, že Andreed sice není tolik devastující, ale rozhodně také není jeho infekce bez rizika. „Prostřednictvím reklamy mohou útočníci inzerovat podvodná sdělení nebo nás odkazovat na nebezpečné stránky obsahující malware,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Adware Andreed si přitom lidé pustí nejčastěji do zařízení sami, mnohdy se totiž šíří prostřednictvím falešných aplikací v neoficiálních obchodech. V uplynulých měsících šlo například o hry Bad Piggies, Bike Race Pro, Car Parking Multiplayer, Mini Ninjas a Heroes of Might & Magic III.

Řešením je tedy samozřejmě nestahovat aplikace a hry z neznámých zdrojů, to je nejspolehlivější způsob, jak se vyhnout nákaze.

Jak zabezpečit počítač i mobil před hackery a viry

Tablet, chytrý telefon či nový počítač. To jsou dárky, které udělaly řadě tuzemských uživatelů radost pod vánočním stromkem. Aby radost z nové elektroniky hned nezkazili počítačoví piráti, je vhodné je proti kybernetickým nájezdníkům chránit.

Žebříčky nejrozšířenějších škodlivých kódů zpravidla obsahují stále stejná jména. Z toho by se dalo usuzovat, že kyberzločinci neprogramují žádné další hrozby. Realita je ale úplně jiná, internetem kolují každý den statisíce nezvaných návštěvníků, kteří spoléhají na důvěřivost lidí či slabiny systému.

Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoli zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.

Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače. Jak zařízení bránit, se dozvíte v našem dřívějším článku.

Spoofing, smishing i vishing. Nenechte se napálit kyberšmejdy

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám