Článek
Pátrání po malwaru potvrdily listu zdroje z armády i tajných služeb. Jeden člen Kongresu označil čínský program za „tikající bombu“. Představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena se domnívají, že hlavním cílem čínského programu jsou logistické systémy, které využívají vojenské základy. Často však takové systémy používají i civilisté.
První zmínky o možném malwaru se podle listu dostaly na veřejnost na konci května, kdy Microsoft odhalil „záhadný počítačový kód“ v telekomunikačních systémech na ostrově Guam, kde je významná americká vojenská základna, ale i jinde v USA.
Spyware letos nabírá na síle
Představitelé americké vlády podle listu debatují o tom, zda cílem použití čínského malwaru by bylo pouze přerušení vojenské logistiky či také narušení civilního života. Podle amerických představitelů cílem použití programu by mohlo být zpomalit americkou vojenskou odezvu na eventuální čínský ozbrojený útok na Tchaj-wan či odvrátit pozornost americké veřejnosti od možné čínské agrese vyvoláním logistických problémů v USA. Podle zdrojů deníku však není jasné, jak velký dopad by spuštění programu mohlo mít na americkou armádu a život v USA.
„Bidenova administrativa pracuje neúnavně na ochraně Spojených států před jakýmkoliv přerušením naší kritické infrastruktury,“ uvedl Bílý dům na dotaz listu The New York Times. Ve vyjádření však výslovně nezmiňuje Čínu. „Prezident poprvé nařídil přísná opatření ohledně kyberbezpečnosti,“ uvedl mluvčí rady pro národní bezpečnosti Bílého domu Adam Hodge.
Spojené státy připsaly Číně v minulosti několik útoků vedených po internetu. V červenci Bílý dům a společnost Microsoft prohlásily, že se čínským hackerům podařilo prolomit ochranu účtů elektronické pošty několika organizací a vládních agentur. USA se domnívají, že Peking má rozsáhlý program zaměřený právě na útoky přes internet. Čínská vláda se k žádnému útoku na americké vládní systémy nepřihlásila.