Článek
Agent Tesla není žádný nový virus, v Česku patří dlouhodobě k nejrozšířenějším škodlivým kódům. Útočí nicméně ve vlnách a aktuálně se nacházíme spíše v útlumu, jak dokládají data bezpečnostních expertů.
Podle statistik tento nezvaný návštěvník útočil už dříve, kdy z květnových 13,48 % posílil ve virových statistikách v červnu na 29,15 % všech nákaz systému Windows v Česku. Během léta ale začal Agent Tesla opět oslabovat. V červenci tak jeho podíl činil už jen 12,03 %, v srpnu dokonce jen 6,96 %.
Pak ovšem začal opět nabírat na síle. V září tento záškodník stál za 8,08 % všech zachycených hrozeb, které se týkaly počítačů s Windows. V říjnu podíl vzrostl na 9,36 %. V listopadu – podle zatím nejnovějších statistik – pak podíl klesl na 4,23 %.
Aktivovali jste účet? Čechy se snažili napálit přes tento web
Jako špion
Alarmující je, že uživatelé nemusí ani vědět, že byl jejich počítač zavirován. Agent Tesla totiž patří mezi tzv. spyware, jde o škodlivé kódy, které si v počítači hrají na špiony – snaží se zůstat co nejdéle v utajení, aby mohly nezištně krást uživatelská data.
„Největším rizikem je spyware pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Webové prohlížeče totiž nejsou před útoky spywaru dostatečně zabezpečené. Útočníci poté profitují z monetizace takto získaných dat, prodeje samotných přihlašovacích údajů či z výkupného za opětovné zpřístupnění služeb,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce Esetu.
Agent Tesla napadá výhradně počítače s operačním systémem Windows, šíří se přitom nejčastěji prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Maskuje se například za faktury. Uživatelé ale mohou poznat, že jde o podvod, podle koncovky .exe.
Pokud v příloze objevíme spustitelný soubor s touto koncovkou, neměli bychom přílohu vůbec rozklikávat – naopak je nutné takové e-maily neprodleně smazat. Neplatí to samozřejmě jen v případě škodlivého kódu Agent Tesla, ale také u dalších virů.
Nejrozšířenější je Formbook
Daleko větší nebezpečí pro majitele počítačů s Windows ale v současnosti představuje trojan Formbook, jehož podíl je podle posledních statistik rekordních 42,30 %.
Formbook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.
Uživatelé nemusejí ani poznat, že je jejich telefon nebo tablet Formbookem napaden.
„Využívá řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení. Obvykle se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů a příloh, takže nejlepší způsob, jak zabránit infekci, je pečlivě sledovat všechny e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí od neznámých odesílatelů,“ varoval již dříve Tomáš Růžička, bezpečnostní expert Check Pointu.
Jak bránit PC a mobily proti hackerům?
Počítačoví piráti neustále hledají nové cesty, jak se lidem dostat do počítače. Propašovat škodlivé kódy se přitom stále častěji snaží také do mobilů a tabletů.
Do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.
Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tedy nic nestojí v cestě. Poradíme, jak jednotlivá zařízení ochránit.