Hlavní obsah

Agent.AES masivně útočí v Česku, varují experti

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Jako lavina se převalil v letošním roce Českem malware Agent.AES. I když v uplynulém měsíci podíl tohoto škodlivého kódu mezi ostatními hrozbami klesl, stále jde o jeden z nejrozšířenějších virů pro platformu Windows v Česku. Obezřetnost je tedy rozhodně na místě, varovali bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

Agent.AES patří mezi tzv. infostealery, jde o špionážní viry, které si hrají s uživatelem na schovávanou. Snaží se totiž zůstat co nejdéle v utajení, aby mohly krást přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizovat snímky obrazovky či sledovat stisknuté klávesy.

„Infostealery jsou dlouhodobou hrozbou pro operační systém Windows nejen v Česku. Jedná se o typ spywaru, který útočníci využívají pro špionážní aktivity a odcizení uživatelských dat, především přihlašovacích údajů do našich účtů. V zařízení se mohou chovat velmi nenápadně a trvá poměrně dlouho, než je uživatelé odhalí,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce Esetu.

Podle něj se Agent.AES šíří nejčastěji jako příloha nevyžádaných e-mailů, bezpečnostní experti jej zachytili v uplynulých měsících například v přílohách s názvy „Payment Error.exe“, „Bank Transfer Form.exe“ či „Potvrdenie platby.exe“.

Z nuly mezi nejrozšířenější viry

Ještě v uplynulém roce byl přitom Agent.AES prakticky bezvýznamnou hrozbou. V první desítce nejrozšířenějších virů v rámci platformy Windows se sice objevoval pravidelně, vždy však dosahoval podílu jen v nižších jednotkách procent.

Například vloni v listopadu stál za 2,26 % všech zachycených detekcí. V prosinci podíl tohoto nezvaného návštěvníka sice mírně stoupl na 2,37 %, stále však nešlo o nějak dramatickou hodnotu.

Zlom nastal až v lednu, kdy Agent.AES vystřelil až na 10,54 %, v únoru pak množství útoků vystřelilo až na 25,3 %, což je dosavadní rekord. V březnu totiž došlo k ochlazení na 15,62 %, stále však tento záškodník stojí za každým šestým zachyceným útokem v Česku. Hovořit tedy o tom, že masivní vlna opadla, rozhodně není namístě.

Jak masivně nyní tento nezvaný návštěvník útočí, je patrné při pohledu na další škodlivé viry v žebříčku, ty dosahují totiž podílu pouze v jednotkách procent. Častěji se uživatelé mohli setkat pouze s Formbookem (25,96 %), před kterým Novinky varovaly již dříve.

I proto by malware Agent.AES neměli lidé v žádném případě podceňovat. Důležité je především bezhlavě neklikat na každou přílohu, která do e-mailové schránky přijde. Právě prostřednictvím nevyžádaných e-mailů se totiž nejčastěji šíří nejen tento škodlivý kód, ale drtivá většina hrozeb na platformě Windows.

Jak bránit PC a mobily proti hackerům?

Počítačoví piráti neustále hledají nové cesty, jak se lidem dostat do počítače. Propašovat škodlivé kódy se přitom stále častěji snaží také do mobilů a tabletů.

Do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.

Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tedy nic nestojí v cestě. Poradíme, jak jednotlivá zařízení ochránit.

Výběr článků

Načítám