Článek
Společnost uvedla, že FTX, její přidružený fond pro obchodování s kryptoměnami Alameda Research a přibližně 130 dalších společností zahájily dobrovolné konkurzní řízení podle kapitoly 11 amerického insolvenčního zákona.
Novým generálním ředitelem skupiny se stal John J. Ray III. Bankman-Fried, jehož majetek časopis Forbes před dvěma měsíci odhadl na 17 miliard dolarů, rezignoval. Pomůže ale s bankrotovým řízením.
Vyhlášení bankrotu se týká pouze firmy působící v USA. Kyperská komise pro cenné papíry nicméně krátce po oznámení bankrotu v USA uvedla, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory. Krach FTX by tak mohl být jedním z největších v odvětví kryptoměn.
Lidé nemohou vybírat peníze. Problémy burzy FTX zahýbaly celým trhem kryptoměn
Příčiny problémů FTX vznikly před několika měsíci. Bankman-Fried podle zdroje agentury Reuters převedl nejméně čtyři miliardy dolarů do společnosti Alameda, aby obchodní firmu podpořil po sérii ztrát.
Vše vyvrcholilo v posledních dvou týdnech, kde se lidé snažili z této burzy hromadně vybrat peníze. Náporu výběrů se snažila druhá největší kryptoměnová burza FTX.com čelit půjčkou od investorů a konkurentů. Podnik údajně potřeboval finanční injekci ve výši 9,4 miliardy dolarů (téměř 223 miliard korun).
Napětí trhu ještě zesílilo, když kryptoměnová burza Binance ve středu oznámila, že burzu FTX nepřevezme, jak předtím avizovala.
Vklady nejsou pojištěny
Problémy vyvrcholily v pátek odpoledne vyhlášením bankrotu. Vzhledem k tomu, že vklady nejsou na rozdíl od klasických bankovních účtů nijak pojištěny, lidé o prostředky obchodované na burze přijdou.
Server Kurzy.cz uvedl, že investoři měli na burze kryptoměny v hodnotě 180 miliard dolarů. Šlo o běžné uživatele i velké investiční společnosti.
Investoři začínají již nyní prostředky vložené do FTX odepisovat. Fond rizikového kapitálu investiční společnosti Sequoia Capital ve středu odepsal investici za 150 milionů dolarů a nyní ji oceňuje nulou. Mezi investory FTX patří i kanadský penzijní fond Ontario Teachers’ Pension Plan, americký fond Tiger Global či japonská Softbank. Ta v souvislosti s investicí do FTX očekává ztrátu kolem 100 milionů dolarů. Kryptoměnová půjčovna BlockFi pak uvedla, že pozastavuje výběry klientů, dokud nebude ohledně FTX jasno.
„Domníváme se, že existuje přinejlepším dvaceti- až třicetiprocentní šance na záchranu FTX,“ uvedl ještě před vyhlášením bankrotu Matthew Dibb ze společnosti Stack Funds. Dodal, že spekulanti platí za získání zadržených vkladů na FTX deset centů z každého dolaru.
Binance dává od rivala FTX ruce pryč. Bitcoin dál ztrácí
Lidé nemohou vybírat peníze
Kvůli kolapsu burzy FTX omezila svou činnost i kryptoměnová platforma BlockFi, která je kvůli úvěru ve výši 400 milionů dolarů provázána právě s burzou FTX. Lidé tak nyní například nemohou vybírat peníze.
Bitcoin se v pátek dopoledne podle údajů specializovaného webu CoinDesk prodával zhruba za 17 416 dolarů (411 700 korun), ve čtvrtek to přitom bylo za méně než 16 000 dolarů (zhruba 389 000 korun). Za posledních 24 hodin si tak připisoval zhruba 3,8 procenta. Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 69 000 dolarů.
Kryptoměna FTT, což je nativní mince kryptoměnové burzy FTX, dopoledne vykazovala nárůst asi o 15 procent na 3,28 USD. Tento týden FTT zahájila nad 22 dolary, od té doby tudíž klesla zhruba o 85 procent.