Článek
Společnost a její dceřiné společnosti Genesis Global Capital a Genesis Asia Pacific podaly u amerického soudu žádost o ochranu před věřiteli. Genesis Global Capital uvedla, že má aktiva i závazky v rozmezí jedna až deset miliard dolarů (až zhruba 221 miliard Kč). Počet svých věřitelů odhaduje na 100 000. Úhrn pěti desítek nejvyšších nezajištěných pohledávek činí asi 3,4 miliardy dolarů.
Genesis Global Capital, jeden z největších poskytovatelů kryptopůjček, loni v polovině listopadu po krachu FTX zastavila výběry. Její mateřská společnost Digital Currency Group (DCG) vedla kvůli nedostatku hotovosti důvěrná jednání s různými skupinami věřitelů. Varovala, že pokud se jí nepodaří získat finanční prostředky, nevylučuje bankrot. DCG se ocitla pod finančním tlakem po pádu hedgeového fondu Three Arrows Capital loni v červnu.
Firma Genesis Global Trading a další divize DCG, které se zabývají obchodováním s kryptoaktivy a jejich úschovou, nejsou součástí návrhu na konkurz.
Jsem nevinný, odmítl vinu za miliardový podvod zakladatel burzy FTX
Nezákonný prodej cenných papírů
Společnost Genesis Global Holdco zprostředkovávala digitální aktiva pro finanční instituce, jako jsou hedgeové fondy a správci aktiv. Na konci loňského třetího čtvrtletí měla podle svých internetových stránek téměř tři miliardy dolarů aktivních úvěrů, což je o 11,1 miliardy dolarů méně než o rok dříve. V loňském roce společnost Genesis poskytla úvěry v kryptoměnách v hodnotě 130,6 miliardy dolarů a zobchodovala aktiva v hodnotě 116,5 miliardy dolarů.
Dvěma největšími dlužníky Genesis byly hedgeový fond Three Arrows Capital a Alameda Research, obchodní společnost úzce spojená s FTX, uvedl zdroj agentury Reuters. Obě zmíněné firmy jsou v konkurzním řízení.
Krach úvěrové divize dopadá mimo jiní na situaci kryptoměnové burzy Gemini Trust, která také už dříve pozastavila výběry. Gemini ve spolupráci s Genesis nabízela produkt kryptopůjček s názvem Earn a tvrdí, že jí Genesis v souvislosti s tímto produktem dluží 900 milionů dolarů (bezmála 20 miliard Kč). Vedení Gemini hrozí žalobou.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý týden uvedla, že obvinila firmy Genesis a Gemini z nezákonného prodeje cenných papírů stovkám tisíc investorů prostřednictvím jejich programu kryptopůjček.
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.