Článek
Loon vznikl v roce 2011. V roce 2019 měl 200 zaměstnanců. Alphabet doufal, že balony o délce tenisového hřiště, které vynesou do stratosféry síťové zařízení se solárním článkem, budou levnější alternativou k základnovým stanicím a bude je možné použít i tam, kde by budování těchto věží bylo obtížné.
Pilotní projekt zahájil Loon až v roce 2020 v Keni, roky za původním plánem. Technologie se dříve osvědčila u krátkých projektů v Peru a Portoriku, kde věže pro přenos signálu poškodily přírodní katastrofy.
V odlehlých částech Keni šíří internet balony
Alphabet již dříve ukončil jiné projekty oddělené od Googlu, jako práci na létajících dracích, kteří měli vyrábět elektřinu.
Loon nabídl sdílení své technologie vládám a neziskovým organizacím a operátorům, které řeší připojení v odlehlých oblastech. Po firmě zůstanou vyspělé heliové balony, které vydrží na obloze stovky dní, a komunikační zařízení pro přenos signálu.
Jako problém se však ukázalo, že operátoři potřebují několik balonů najednou, a každý z nich stojí desítky tisíc dolarů a má životnost zhruba pět měsíců, napsala agentura Reuters.