Článek
Takzvaný WA Genome Project má být vybudován na základě záznamů získaných v západní Austrálii za uplynulých 30 let. Databáze bude obsahovat data o narození, úmrtí či hospitalizací v nemocnici.
Systém bude také provázán s údaji vztahujících se k nejrůznějším nemocem, například rakovině, nakažlivým chorobám či psychickým poruchám, kterými osoby trpěly.
Australané se bojí, že informací zneužijí jednak zaměstnavatelé, ale také pojišťovny, které například odmítnou pojistit žadatele z rodiny, kde matka i otec trpěli rakovinou.
Podle vědců má celý systém sloužit především k výzkumným účelům. Lidé, kteří BioBanku zprovozní a budou využívat, by neměli znát pravé identity občanů. Data mají být speciálně upravena a "de-identifikována".
Podle některých senátorů je však takováto úprava záznamů zcela nedostatečná. "Z našich zkušeností víme, že takzvané 'de-identifikování' dat nemusí vždy znamenat, že jejich praví vlastníci nemohou být nalezeni," uvedl v pondělí senátor Scott Despoja v rozhovoru pro deník Australian.IT.