Článek
Vůbec první audiokazeta totiž byla veřejnosti představena 28. srpna 1963 na tradiční výstavě rozhlasové a televizní techniky IFA v Berlíně, která se postupně přerodila v největší technologický veletrh v Evropě.
První kazetu ukázala světu nizozemská společnost Philips. Tímto symbolickým krokem v podstatě započal vývoj nového způsobu zaznamenávání zvuku – společně s první audiokazetou byl totiž odhalen také první přenosný kazetový magnetofon EL 3300.
Průlomový přístroj vyrobený z umělé hmoty vážil 1,5 kilogramu a mohl být přenášen. Pro napájení byly nezbytné baterie. K přístroji byl dodáván mikrofon, taška a takzvaná kompaktní kazeta s kapacitou až dvakrát třicet minut nahrávání.
Die Älteren werden sich noch gut an die Musikkasette erinnern. Es begann am 28.08.1963. Damals stellte der niederländische Konzern Philips auf der 23. Großen Deutschen Funk-Ausstellung in Berlin die erste Compact-Kasette sowie den Kasettenrekorder Philips EL 3300 vor. pic.twitter.com/VYYC2BoZjs
— Volker Nicolaus (@VolkerNicolaus) August 28, 2020
Kazetový magnetofon Philips EL 3300
Nad kompaktními disky se po čtyřech dekádách stahují mračna
Sony i Grundig
Vlak si nechtěla nechat ujet německá firma Grundig, která následující rok představila vlastní kazetový přehrávač.
Rozšíření audiokazet do širšího používání přišlo v první polovině sedmdesátých let díky zařízením jako autorádia s přehrávačem a později přenosným přehrávačům známým jako walkmany, za kterými stála společnost Sony. Výrobci spotřební elektroniky postupně řešili hlavní nedostatky tohoto média a snažili se je eliminovat.
V 90. letech začaly audiokazety čelit výzvě digitálních technologií. Nejdříve se objevil kompaktní disk, který v roce 1982 zahájil novou éru zvukového záznamu. A následný příchod formátu MP3 zájmu o audiokazety také příliš nepřidal.
Audiokazety se však navzdory sílící digitální konkurenci nepřestaly nikdy prodávat, dodnes se na nich vydávají nová hudební alba. Vděčit za to mohou i velkým jménům, jako jsou Arctic Monkeys, Harry Styles a Florence + the Machine.
Stejné popularity jako v době své největší slávy samozřejmě audiokazety nyní nedosahují, nicméně Britský fonografický průmysl (BPI) letos uvedl, že jejich popularita neustále roste, a to již po dobu 10 let. Celkový počet prodaných kazet vzrostl podle serveru NME jen v Británii z 3823 v roce 2012 na více než 195 000 v loňském roce.
Otec audiokazet zemřel předloni
Šedesátého výročí, které připadá na toto pondělí, se bohužel už nedožil otec audiokazet Lou Ottens. Někdejší zaměstnanec Philipsu, který se mimochodem podílel i na vývoji kompaktního disku, zemřel v březnu 2021 v Nizozemsku ve věku 94 let.