Hlavní obsah

Apple se chce vyhnout v EU pokutě, mění zásady pro obchod s aplikacemi

Brusel

Americká společnost Apple od podzimu změní svoji politiku v Evropské unii a umožní vývojářům aplikací komunikovat se zákazníky mimo její obchod, kde mohou mít přístup k výhodnějším nabídkám. Činí tak poté, co Evropská komise (EK) v červnu výrobce telefonů iPhone obvinila z porušování směrnice o digitálních trzích (DMA), když dospěla k závěru, že příliš omezuje vývojáře aplikací v případě odkazů na externí nabídky. Současně však zavede nové poplatky.

Foto: Chance Chan, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle zjištění EK Apple brání vývojářům aplikací v přesměrování spotřebitelů na alternativní nabídky. Jeho smluvní podmínky tak neumožňují vývojářům svobodně komunikovat s koncovými uživateli a uzavírat s nimi smlouvy.

Apple uvedl, že vývojáři nyní budou moci z aplikace propagovat nabídky, které jsou dostupné kdekoliv. Zavede však dva nové poplatky.

Počáteční poplatek pět procent za získání nových uživatelů a poplatek deset procent za jakýkoliv prodej uskutečněný uživateli aplikace na jakékoliv platformě do 12 měsíců od její instalace. Tyto dva nové poplatky nahradí sníženou provizi za veškeré digitální zboží a služby prodávané prostřednictvím aplikace App Store.

Vysoké ceny kvůli iPhonům? Apple chce zamést žalobu pod stůl

Software

Apple má v současnosti tři druhy poplatků pro vývojáře aplikací. Poplatek za základní technologii, který se vztahuje na necelé jedno procento aplikací, které využívají specifické důležité technologie Applu.

Dále snížená provize pro veškeré digitální produkty a služby, které jsou prodávány prostřednictvím App Store, a volitelný poplatek za platební a obchodní služby, pro vývojáře, kteří chtějí využívat konkrétní platební a obchodní služby poskytované firmou, upozornila agentura Reuters.

Apple dlouhodobě vede spory s některými poskytovateli aplikací, jako je hudební služba Spotify, kvůli odkazům na externí nabídky.

Pokud EK nebude považovat úpravy předložené Applem za uspokojivé, hrozila by Applu pokuta až do výše deseti procent jeho celosvětového obratu. Obvinění Applu je prvním obviněním EK v rámci DMA, který má omezit sílu velkých technologických společností.

Co je DSA a DMA?

V roce 2023 začaly platit dva nové zákony, které jsou označovány jako bič na internetové giganty. Jde jmenovitě o akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA).

Zatímco cílem DSA je zajistit transparentnost, bezpečnost uživatelů a odpovědnost pro on-line platformy, DMA je zákon o hospodářské soutěži určující jasná pravidla, podle kterých mohou velké on-line platformy fungovat.

Oba právní předpisy pochopitelně budou mít značný dopad na podnikání v celé Evropě a pravděpodobně i ve světě, neboť stanoví nové standardy pro digitální spotřebitelské podnikání.

Evropa se zatím umělé inteligence od Applu nedočká

AI

Související články

Výběr článků

Načítám