Článek
Současné snahy Applu, jak se vyhnout pokutě, nejsou vůbec překvapivé. Americký technologický gigant informoval o plánech na odvolání už na začátku března, kdy mu pokuta byla vyměřena.
Tribunál je druhým nejvyšším soudem EU. Podle agentury Reuters může trvat několik let, než dospěje k rozhodnutí. Poté může navíc následovat odvolání k samotnému Soudnímu dvoru, který je nejvyšším soudem EU. To může celou kauzu prodloužit o další roky.
Apple ustupuje tlaku EU, mění pravidla pro hudební streamovací aplikace
Levnější alternativní služby
Evropská komise dospěla k závěru, že Apple zneužil svou dominantní pozici v distribuci aplikací pro streamování hudby uživatelům telefonů iPhone a tabletů iPad prostřednictvím svého obchodu App Store.
Podnik podle komise zejména bránil vývojářům, aby uživatele informovali o levnějších alternativních službách pro streamování hudby mimo jeho systém.
Vyšetřování odstartovala stížnost, kterou v roce 2019 podala na Apple švédská streamovací služba Spotify. Apple v březnu uvedl, že rozhodnutí komise upevňuje dominantní postavení firmy Spotify na trhu s digitální hudbou.
Tvrdil rovněž, že Evropská komise nezjistila žádné věrohodné důkazy o škodách pro spotřebitele.
Apple tlaku ustoupil
Zkraje dubna představila společnost Apple opatření, která usnadní aplikacím pro streamování hudby v jejím obchodě App Store v Evropském hospodářském prostoru, tedy v zemích EU, Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu, informovat uživatele o dalších způsobech nákupu digitálních služeb. Firma se tak snaží vyhovět požadavkům EU.
Apple nově oznámil, že povolí vývojářům aplikací pro streamování hudby, aby požádali uživatele o poskytnutí jejich e-mailové adresy pro zaslání odkazu na webové stránky vývojáře, kde si mohou zakoupit digitální hudební obsah nebo služby, a aby je vývojáři informovali o tom, kde a jak lze položky zakoupit a za jakou cenu.
Podle Applu to poskytuje ještě větší flexibilitu aplikacím pro streamování hudby, včetně služby Spotify, která má na evropském trhu podíl 56 procent.
Pod drobnohledem regulátorů
Řadu změn společnost Apple už u svých produktů uskutečnila kvůli nařízení o digitálních trzích (DMA). Zástupci firmy například přislíbili, že značně zjednoduší proces přechodu z iPhonu na konkurenční chytré telefony s operačním systémem Android od Googlu. Stát by se tak mělo od letošního podzimu.
V dnešní době již existují aplikace od Googlu, které umožňují přenos dat z iPhonu na Android. Tyto programy si ale zpravidla s přenosem některých dat neporadí.
Apple chystá i další změny, které přijdou dřív než zmiňovaný nástroj pro přechod mezi platformami. Americký technologický gigant chce například implementovat funkci pro snadnější přenos dat mezi webovými prohlížeči na stejném zařízení, což je jeden z dalších požadavků DMA zaměřených na zvýšení konkurence mezi prohlížeči.
Tato funkce by měla být dostupná ještě před koncem letošního roku, maximálně na začátku roku 2025.
Platby i aplikace
V letošním roce již Apple některé změny kvůli tlaku Evropské unie (EU) přijal. Dovolil například na iPhonech instalovat aplikace i z jiných zdrojů než prostřednictvím oficiálního App Storu.
Další změnou je povolení alternativních platebních systémů. Uživatelé tak už nebudou muset využívat pouze řešení od Applu, ale budou moci provádět platby klidně i přímo ve hrách a dalších aplikacích. V konečném důsledku by z toho měli těžit samotní uživatelé, kteří nebudou muset platit navíc poplatky přímo Applu.