Článek
Firma Smartflash původně požadovala odškodné až 852 miliónů USD (20 miliard korun). Konečné odškodné je sice nižší, i tak bude nákladnou ranou pro amerického technologického obra, dodal Reuters.
Porota soudu pro východní obvod Texasu po osmi hodinách jednání rozhodla, že Apple nejenže používal patenty Smartflash bez povolení, ale dělal to i vědomě.
Odmítli jsme platit této společnosti za nápad, jehož inovací naši zaměstnanci strávili roky.
Apple uvedl, že rozhodnutí je dalším důvodem, proč je potřeba reformovat patentový systém s cílem omezit spory se společnostmi, které samy nevyrábějí produkty, jako je Smartflash. „Odmítli jsme platit této společnosti za nápad, jehož inovací naši zaměstnanci strávili roky, a bohužel jsme neměli jiný výběr než proti tomu bojovat soudní cestou," uvedl Apple v prohlášení.
Ve firmě Smartflash nebyl k zastižení nikdo, kdo by se k rozhodnutí vyjádřil.
Spor se táhl od roku 2013
Smartflash podal žalobu na Apple v květnu 2013. Tvrdil, že software iTunes porušuje jeho patenty spojené s přístupem a ukládáním stažených skladeb, videa a her. Apple se snažil o zamítnutí žaloby. Tento měsíc však soudce Rodney Gilstrap rozhodl, že technologie Smartflash není příliš základní a zaslouží si patent. Otevřel tak cestu k soudnímu líčení.
Apple tvrdil, že neporušoval patenty a snažil se přesvědčit porotu, aby patenty prohlásila za neplatné, protože již dříve patentované vynálezy zahrnují stejnou technologii. Žaloba Smartflash tvrdila, že kolem roku 2000 se jeden ze spoluvynálezců patentů Patrick Racz setkal s mužem jménem Augustin Farrugia, aby s ním jednal o technologii patentů. Farrugia se později stal jedním z ředitelů Applu.