Článek
"Jsme připraveni to udělat," potvrdil Jobs na tiskové konferenci v Paříži firemní plány, které již v červnu počítaly s postupným nahrazením procesorů IBM jiným výrobcem [celá zpráva].
Jedním z důvodů, proč Apple rozvázal dlouholetou spolupráci s IBM ohleně dodávek procesorů rodiny PowerPC, byly problémy amerického giganta vyrábět dostatečná množství těchto čipů. Apple jádra PowerPC používal i ve svých noteboocích.
Podle analytiků však bude pro Apple přestup k Intelu velice rizikový a obtížný. "Jestliže to opravdu udělají, pak budu překvapen, ohromen a znepokojen," sdělil v červnu počítačový expert Nathan Brookwoord ze společnosti Insight 64.
"Nevím, zda může tržní podíl Applu přežít přesun k jiné platformě. Vždy, když něco takového udělali, ztratili mnoho zákazníků a softwarových partnerů," dodal.
Běžný zákazník změnu přivítá
Pro běžného zákazníka může být jednou z výhod přestupu firmy Apple k Intelu optimalizace operačního systému Mac OS X pro nesporně rozšířenější x86 procesory. Windows společnosti Microsoft by tak konečně mohly získat vážného soupeře, protože "Mac OS X na x86 procesorech běhá snadno," sdělil Steve Jobs.
Podle analytiků je rozhodnutí Applu velkou prohrou pro IBM, Intel naopak hodně získal. Podíl Applu na trhu s osobními počítači dosahuje ve Spojených státech asi 4,5%, globálně se jedná o 3%, uvedl v Paříži Steve Jobs.