Článek
„Geberit se rozhodl s okamžitou platností ukončit veškeré obchodní aktivity v Rusku,“ uvedlo vedení společnosti na Twitteru. Na sociální síti přitom označili hackerské hnutí Anonymous, čímž dali jasně najevo, že jde o reakci na dřívější výhrůžky.
Švýcarská nadnárodní skupina přitom zdůraznila, že bude i nadále vyplácet mzdy svým 70 ruským zaměstnancům, které nechce nechat na holičkách.
Good decision! We expect other companies to act like you. #PullOutOfRussia #Anonymous #OpRussia https://t.co/H0wXoJd9Br
— Anonymous TV 🇺🇦 (@YourAnonTV) March 26, 2022
Rusko opustily i další společnosti
Hackeři se od začátku války na Ukrajině zaměřovali především na ruské cíle – státní weby, počítačové systémy úřadů a tamních organizací. Zkraje tohoto týdne si vzali na mušku také zahraniční společnosti, které ještě v Rusku stále podnikají. Vyhrožovali jim, že je zničí, pokud veškeré obchodní aktivity v zemi neukončí.
V týdnu – tedy po zveřejnění výhrůžek – skutečně řada společností z největší země světa odešla. Řeč je například o americké softwarové společnosti Teradata, která poskytuje databázový a analytický software a s tím související produkty i služby.
Teradata stopped conducting business in Russia earlier this month and has ceased customer interactions and services with all Russian accounts. Teradata fully supports and is complying with all sanctions. Read more on our statement here: https://t.co/Y0j2WB3xjG @Anonymous_POL14
— Teradata (@Teradata) March 24, 2022
Ve čtvrtek oznámila odchod z Ruska také společnost Deutsche Telekom, která je matkou českého T-Mobilu. Telekomunikační společnost sice v Rusku neprovozovala žádné sítě a neměla zde ani žádné byznysové aktivity s ruskými firmami, ale v největší zemi na světě – především v Petrohradu – sídlil tým vývojářů softwaru, kteří poskytovali služby zákazníkům mimo Rusko. Tuto dceřinou společnost nyní Deutsche Telekom uzavřel.
Z Ruska po výhrůžkách hackerů odešel již zkraje tohoto týdne gumárenský konglomerát Bridgestone. „Až do odvolání pozastavujeme výrobní a prodejní aktivity v Rusku,“ napsali na Twitteru zástupci společnosti v reakci na hnutí Anonymous.
Na seznamu společností, které chce kvůli působení v Rusku hnutí Anonymous zničit, figuruje stále ještě například Lenovo, MSI, Acer, Asus, Knauf, Metro, Emirates či Raiffeisenbank.
Anonymous vyhrožovali, že je zničí. První firma se raději stahuje z Ruska
Útoky už začaly
Útoky na firmy působící v Rusku už však začaly. Ve čtvrtek vyřadili hackeři kvůli působení na ruském trhu tamní webové stránky největšího světového prodejce sportovního zboží Decathlon, francouzského prodejce pro domácí kutily a zahradnictví Leroy Merlin a francouzské nadnárodní maloobchodní skupiny Auchan.
Anonymous sestřelili Decathlon, útoky pokračují i na další ruské cíle
V úterý se hackeři z KelvinSecurity Group přihlásili k útoku na potravinářský gigant Nestlé, načež zveřejnili 10 GB dat z interních systémů společnosti – jde o e-maily, přístupové údaje, ale například také o přehled obchodních klientů.
Nestlé nicméně krátce po útoku uvedlo, že hackeři se k datům dostali již v únoru, kdy „byla na krátkou dobu neúmyslně na internetu zpřístupněna některá náhodná a převážně veřejně dostupná testovací data B2B povahy, tedy obchodního vztahu mezi společnostmi“.