Hlavní obsah

Američtí agenti na hranicích mohou turistům zabavit i počítač

Policie na amerických hranicích by od nynějška mohla cestujícím či turistům zabavit jejich přenosný počítač, aby analyzovala jeho obsah, a to dokonce i v případě, kdy konkrétní osoba není z ničeho podezírána a pochybnosti nevzbuzují ani informace, které v počítači převáží. Nové opatření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti okamžitě vyvolalo kritiku ochránců občanských svobod.

Foto: Profimedia.cz

Ministerstvo v červenci zveřejnilo podrobnosti své nové politiky, která zplnomocňuje celníky, aby zadrželi dokumenty a elektronická zařízení na odůvodněnou dobu.

Článek

"Ve 21. století jsou nejnebezpečnější kontrabandy často obsaženy v elektronických médiích a nikoli na papíře. Éra papírových spisů a fotografických záznamů je minulostí," uvedla v souvislosti s novou směrnicí mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti Amy Kudwaová, kterou v pátek citovala agentura AFP.

Ministerstvo v červenci zveřejnilo podrobnosti své nové politiky, která zplnomocňuje celníky, aby "zadrželi dokumenty a elektronická zařízení na odůvodněnou dobu, aby se mohla udělat důkladná rešerše" na místě, anebo aby byl počítač odeslán k prověrce specialistům.

V dokumentu, který je vystaven na internetu, se uvádí, že během prohlídky, a to i v případě, že neexistuje žádné podezření, policisté mohou prohlédnou a analyzovat informace v počítači cestujícího, a to při vstupu osoby do USA, při opakovaném vstupu, při odjezdu ze země a také při tranzitu.

Stejná kontrola se vztahuje i na osoby, které bydlí v USA

Tim Sparapani, hlavní právní poradce Amerického sdružení občanských svobod (ACLU), označil prohlídky i zabavení počítačů za protiústavní. Celní a hraniční správa ministerstva vnitřní bezpečnosti se podle něj pokouší přeměnit americké hranice v zóny, kde neplatí ústavní práva.

Demokratický senátor Russ Feingold, který nedávno předsedal slyšení Kongresu o metodách ministerstva vnitřní bezpečnosti, označil tyto prohlídky za znepokojující a za porušení soukromí. Vlivné ACLU minulý měsíc obvinilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti, že vrhá do nebezpečí soukromý život Američanů a jejich občanské svobody, aniž by posílilo jejich bezpečnost. ACLU zvláště kritizovalo, že ministerstvo vnitřní bezpečnosti údajně vede seznam potenciálních teroristů, na němž má být prý minimálně milión jmen.

Související témata:

Související články

Cenový servis: Intel hlásí další slevy

Docela zajímavé je pozorovat vývoj na trhu s počítačovým hardwarem v posledních týdnech. Relativně prudký pokles cen napříč celým spektrem produktů...

Výběr článků

Načítám