Článek
Americká banka odmítla uvést kromě jména postižené firmy také přesný počet jejich zákazníků, kterým stoplistovala karty, nesdělila také, zda postižená společnost přijímala platby na přepážce nebo po internetu.
Debetní karty nejsou cílem útoků
"Zablokování určitého počtu debetních karet bylo pouze preventivním krokem," uvedl mluvčí Americké banky Michael Chee s dodatkem, že finanční ústav zatím nemá zprávy o účtech, které by už byly znežity. "Bylo by předčasné podávat informace o tomto případu dříve, dokud nebude plně vyřešen," dodal Chee.
Americká banka v souvislosti s pozastavením ohrožených debetních karet upozornila všechny zákazníky, kterých se problém může týkat. Instituce je rovněž vyzvala k pečlivému sledování pohybu finančních toků na jejich účtech.
Podle finančních expertů jde o velmi neobvyklý případ. Bezpečnostním průlomům jsou totiž v drtivé většině případů vystaveny kreditní karty, protože jsou používány častěji než jejich debetní protějšky.
Američané vděčí za varovnání loňskému zákonu
Banky a další finanční instituce v Americe musí svým zákazníkům od loňského března sdělit, že jejich soukromá data byla získána hackery a pravděpodobně zneužita. Nařízením se musí řídit federální a státem autorizované banky, úložny a půjčovny. [celá zpráva]
Zatím největší zveřejněný útok na bezpečnost dat se koncem loňského června dotkl 13,9 miliónů karet MasterCard, postiženo bylo také kolem 22 miliónů kreditek Visa, zbytek se týkal produktů American Express a Discover.
Bezpečnostní průnik postihl tehdy pravděpodobně také několik set majitelů platebních karet v České republice. Přestože české banky nechtěly údaje o počtu napadených produktů zveřejnit, docházelo ke stoplistaci nemalého počtu platebních karet. [celá zpráva]
V České republice žádný podobný zákon, který by finančním institucím přikazoval varovat zákazníky v případě, že může dojiít ke krádeži financí z jejich účtů, neexistuje.