Článek
Thomasová přitom byla obviněna ze sdílení více než 1700 skladeb v rozporu s autorskými právy. Podle obhájce Briana Todera rozsudek zničil ženě život.
"Rozplakala se. Byla zničená," řekl Toder. "Žije od výplaty k výplatě. A nyní by jí mohla být znenadání čtvrtina výplaty po zbytek života zabavována," dodal.
Právní zástupce nahrávacích společností Richard Gabriel uvedl, že zatím nebylo rozhodnuto, zda budou firmy peníze od Thomasové vymáhat. Rozhodnutí soud je nicméně podle Gabriela pro hudební průmysl velmi důležité. "Doufám, že to posílá zprávu, že stahování a distribuování našich nahrávek není v pořádku," řekl Gabriel.
Od roku 2003 už nahrávací společnosti podaly na 26 000 žalob kvůli sdílení hudebních souborů na internetu. Zástupci firem tvrdí, že sdílení poškozuje jejich tržby, protože umožňuje lidem stahovat si hudbu zadarmo z webu.
Soudy přitvrdily i v Česku
Také v České republice soudy vynášejí přísnější rozsudky než v minulosti. Tvrdí to alespoň zástupci české pobočky protipirátské organizace BSA. Zatímco v devadesátých letech byly tresty velmi mírné, nebo se dokonce jednotlivé případy k soudu ani nedostaly, nyní soudy nahlížejí na trestnou činnost spojenou s porušováním autorského práva mnohem přísněji.
Z nedávné minulosti zmiňme případ mladíka z Kaplice na Českokrumlovsku, který si nelegálně nahrál celovečerní film s rodinkou Simpsonových a dal ho na internet. Policie ho obvinila ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, za což mu hrozí až pět let vězení. Podle některých odhadů měla vzniknout škoda až deset miliónů korun. Česká policie řešila rovněž nelegální distribuci filmu Vratné lahve.
Co se týče počítačů a jejich programové výbavy, pak BSA odhaduje, že téměř 40 procent softwaru instalovaného v roce 2006 na tuzemských počítačích bylo pořízeno nelegální cestou. Celosvětová míra softwarového pirátství činí 35 procent.