Hlavní obsah

Američané vyšetřují Facebook kvůli ochraně soukromí

Washington

Americká Federální komise pro obchod (FTC) vyšetřuje sociální síť Facebook kvůli jejímu postupu při ochraně soukromí. Vyšetřování zahájila po zveřejnění informací, že údaje o více než 50 miliónech uživatelů Facebooku se dostaly do rukou politické konzultační firmy Cambridge Analytica. Vyplývá to z úterního prohlášení FTC. Facebook také začal vyšetřovat německý kartelový úřad, oznámil jeho prezident Andreas Mundt.

Foto: Nam Y. Huh, ČTK/AP

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg

Článek

"FTC bere velmi vážně nedávné zprávy z tisku, které vyvolávají značné obavy ohledně praktik Facebooku v oblasti ochrany soukromí. Nyní FTC potvrzuje, že provádí otevřené neveřejné vyšetřování těchto praktik," uvedl ředitel úřadu pro ochranu spotřebitelů v rámci FTC Tom Pahl v prohlášení. FTC zřídka potvrzuje vyšetřování před oficiálním podáním stížnosti. Výjimkou jsou případy významného veřejného zájmu.

Média již minulý týden s odvoláním na zdroje informovala, že FTC zkoumá, zda Facebook neporušil soudní smír z roku 2011 týkající se jeho praktik při ochraně osobních údajů. Pokud FTC zjistí, že Facebook porušil podmínky dohody, může mu udělit pokutu v řádu tisíců dolarů za každý den, kdy firma dohodu porušila. Celková částka by mohla dosáhnout miliard dolarů.

Akcie Facebooku klesají

Facebook v úterním prohlášení uvedl, že společnost je pevně odhodlaná chránit informace o lidech a vítá příležitost odpovědět na otázky FTC.

Akcie Facebooku v reakci na oznámení vyšetřování FTC prudce klesají. Minulý týden akcie firmy oslabily o 13 procent. To byl nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co Facebook vstoupil na burzu.

Prezident německého kartelového úřadu v úterý listu Tagesspiegel řekl, že jeho úřad vyšetřuje, jak Facebook sbírá data od partnerských stránek. Upozornil, že uživatelé převážně nevědí, kolik informací získá sociální síť, když navštíví stránky třetích stran integrovaných s Facebookem.

Kauzu řeší i Evropská komise

Eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová v úterý napsala dopis provozní ředitelce Facebooku Sheryl Sandbergové. Uvedla v něm, že oficiální prohlášení firmy ani jejího šéfa neuklidnila zatím její obavy o to, zda Facebook dostatečně chrání soukromí svých uživatelů.

Evropská komise chce od firmy vědět, zda mezi údaji, které získala Cambridge Analytica, byly i údaje o občanech EU. Jourová se rovněž v dopise, o kterém informuje agentura Reuters, zeptala, zda si je firma jistá, že se scénář podobný kauze Cambridge Analytica nemůže znovu opakovat.

Zneužití 50 miliónů profilů na Facebooku

V polovině března se ukázalo, že zhruba 50 miliónů účtů na Facebooku bylo zneužito britskou společností Cambridge Analytica při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta.

Britská společnost Cambridge Analytica měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však snahou firmy bylo ovlivnit jejich rozhodování. Aplikace totiž čerpala privátní data z profilů desítek miliónů uživatelů a celý systém následně utvářel profil voličů, mezi které pak cíleně distribuoval politickou reklamu.

Na celý projekt paradoxně upozornil nyní přímo zaměstnanec Cambridge Analytica Christopher Wylie. „Využili jsme sociální sítě Facebook k analýze miliónů uživatelských účtů. Díky tomu jsme vyvinuli cílené volební reklamy s využitím daných dat. To byl základ fungování celé firmy,“ prohlásil Wylie.

Nejvíce celá kampaň cílila samozřejmě na uživatele v USA, konkrétně se podle The New York Times dotkla třetiny všech facebookových účtů severoamerických uživatelů. Celkově jde zhruba o čtvrtinu všech Američanů s volebním právem.

Oficiálně podnik na svých stránkách pouze uvedl, že poskytl volebnímu štábu Donalda Trumpa poradenské služby, „které mu pomohly vyhrát souboj o Bílý dům“.

Zástupci Facebooku již chování společnosti Cambridge Analytica odsoudili a ukončili s ní veškerou spolupráci. Tato kauza byla také jedním z důvodů, proč na vlastní žádost odešel šéf bezpečnosti této sociální sítě. [celá zpráva]

Průzkumy veřejného mínění zveřejněné o víkendu v USA a Německu naznačují rostoucí nedůvěru lidí ve Facebook. Méně než polovina Američanů věří tomu, že Facebook dodržuje zákony USA o ochraně soukromí, vyplývá z průzkumu Reuters/Ipsos. Průzkum německého listu Bild am Sonntag pak ukázal, že 60 procent Němců se obává, že Facebook a další sociální sítě mají negativní dopad na demokracii.

Související témata:

Výběr článků

Načítám