Článek
Z průzkumu IBM mezi téměř 700 účastníky, kteří mají v práci nebo doma přístup na internet, vyplývá, že počet respondentů, kteří považují za pravděpodobnější, že se v příštích dvanácti měsících stanou obětí kybernetického zločinu (tj. budou napadeni prostřednictvím počítačů, bankomatů, mobilních telefonů, kapesních počítačů atd.) spíše než fyzického zločinu, je třikrát vyšší.
Dotazovaní lidé uvedli, že počet případů kybernetického zločinu za posledních dvanáct měsíců je na stejné úrovni jako fyzický zločin. Šest procent z nich potvrdilo, že se v posledních 12 měsících stalo obětí nějakého počítačového útoku, podobná část respondentů (sedm procent) se stala obětí fyzického zločinu.
Průzkum dále odhalil, že se 70 procent zákazníků nebojí nakupovat na důvěryhodném webovém serveru, více než polovina Američanů se ale "velmi obává" nebo "obává" platit za zboží od neznámého online maloobchodu. Každý třetí Američan navíc nechce používat používat internetové bankovnictví, bojí se ztráty finančních prostředků a osobních údajů.
Američané mění chování na internetu
Podle studie je přibližně polovina Američanů (53 procent) přesvědčena, že je ochrana před kybernetickým zločinem především na nich samotných. Nespoléhají se tedy na bezpečnostní společnosti, soudní orgány či webové servery.
Až 85 procent z dotazovaných respondentů ničí z důvodu obav ztráty soukromí kvůli kybernetickým útokům osobní dokumenty nebo se je snaží více zabezpečit před cizími zraky. Polovina z nich nevyužívá sdílené bezdrátové sítě například v kavárnách nebo na letištích. Bojí se totiž nabourání svých počítačů. Téměř 40 procent Američanů také přestalo používat jakoukoli formu internetového bankovnictví.
Průzkum financovaný IBM provedla analytická společnost Opinion Research Corporation. Dotazováni byli lidé starší osmnácti let (337 mužů a 342 žen), kteří žijí v domácnostech ve Spojených státech.