Článek
Deník USA Today uvedl, že NSA svým úsilím vytvořila vůbec největší databázi telefonních rozhovorů na světě. Cílem organizace bylo vlastnit systém souborů, z něhož by bylo ihned zřejmé, kdo, kdy, komu a kam volal.
Analýzou různých telefonátů, z nichž mnohé byly zachyceny od miliónů osob, které neměly jakékoliv pojítko se zločinem, se NSA snažila lépe čelit hrozbě mezinárodního terorismu. Největším "zákazníkem" NSA byl státní aparát - ten díky úsilí špiónů dostal do rukou detailní záznamy telefonátů kohokoliv, na koho se NSA zaměřila.
11. září přelomovým okamžikem
USA Today se domnívá, že NSA začala nahrávat telefonické rozhovory krátce po 11. září 2001, tedy v období po spáchání teroristického útoku na USA. V této době měla NSA uzavřít dohody o spolupráci s obřími operátory AT, Verizon a BellSouth.
Program NSA byl podle utajeného zdroje, který pro USA Today podal unikátní výpověď, mnohem dražší, než původně schválil Bílý dům. NSA se pravděpodobně nezaměřila pouze na telefonáty, které probíhaly na území Spojených států, monitorovala také mezinárodní rozhovory. Jejím špiónům však neunikla také e-mailová korespondence.
NSA obvinění nekomentovala
"S přístupem k záznamům miliard mezistátních rozhovorů získala NSA okno do domácností miliónů Američanů," napsal USA Today. Bílý dům k obvinění vzneseném USA Today poznamenal, že "žádný záznam telefonického rozhovoru nebyl učiněn bez příslušného soudního povolení."
"Vzhledem k povaze práce, kterou děláme, by bylo nezodpovědné komentovat naše údajné činy. Proto také nemůžeme poskytovat žádné informace," uzavřel mluvčí NSA Don Weber.