Článek
V nejnovějším žebříčku 500 nejrychlejších superpočítačů celého světa Advanced Micro Devices výrazně zabodovala. V takzvané Top 500 schématu totiž AMD obsadila svými čipy AMD Opteron 81 systémů, loni se přitom jednalo o pouhých 25 strojů.
Intel naopak oslabuje - jeho procesory rodiny Xeon se sice stále nacházejí ve více než polovině nejrychlejší počítačů světa (301), avšak oproti listopadu jeho pozice z dřívějších 331 strojů oslabila.
Největším výrobcem superpočítačů je stále IBM. Její stroje žebříčku Top 500 s počtem 243 kusů naprosto dominují, firmě navíc patří nejrychlejší počítač světa Blue Gene/L, který se nachází v Kalifornii.
Druhé místo hned po IBM obsadila společnost Hewlett-Packard, která má v žebříčku Top 500 téměř 31 procent superpočítačů. IBM a Hewlett-Packard jsou tak jedinými výrobci, kteří mají v Top 500 více než 5 % strojů - tuto hranici už nepřekročily žádné další firmy. V desítce nejrychlejších počítačů světa se nacházejí mimo ýrobků IBM a HP také zařízení společností Dell, SGI a Cray.
Vůbec nejvíce superpočítačů v Top 500 vlastní USA - země jejich počet zvýšila z loňských 267 na současných 298, Evropané zaostávají - mají pouze 83 systémů v Top 500, v Pacifiku a Asii se pak nachází 93 superpočítačů.