Článek
Amazon podle Vestagerové neoprávněně využívá data obchodníků, čímž získává nespravedlivou konkurenční výhodu. Amazon bude mít možnost Komisi přesvědčit, že pravidla neporušuje. Pokud ale Brusel v dalším průběhu řízení nezmění názor, může firmě vyměřit pokutu až do výše deseti procent z jejích ročních tržeb. To by v případě Amazonu mohlo být až 28 miliard dolarů (skoro 628 miliard Kč).
„Údaje o aktivitě třetích stran by neměly být využívány ku prospěchu Amazonu, když je konkurentem těchto obchodníků,“ uvedla Vestagerová.
Amazon podle agentury Reuters uvedl, že s obviněním nesouhlasí. Dodal, že na globálním trhu maloobchodního prodeje se podílí méně než jedním procentem. V době pandemie covidu-19 se přitom podíl internetových obchodů na celkovém prodeji zvyšuje.
Společnost Slack si stěžuje na Microsoft u Evropské komise
Komise vyšetřovala jednání firmy od loňského července. Pochybení se podle ní týká smluv, jež Amazon uzavírá s obchodníky, kteří nabízejí své výrobky na jeho platformě Marketplace. Kontrakty mu umožňují analyzovat a využívat takto získané údaje, čímž Amazon získává neoprávněnou konkurenční výhodu, konstatovala EK.
Komise v úterý také zahájila vyšetřování dalšího možného pochybení ze strany americké firmy. Unijní exekutiva bude zkoumat, zda Amazon ve svém internetovém obchodě nezvýhodňuje vlastní nabídky před nabídkami jiných prodejců.