Hlavní obsah

Virtuálního přítele si pověsíme na krk jako šperk

Jste osamělí a potřebujete kamaráda? Nové zařízení ve formě náhrdelníku poháněného umělou inteligencí (AI) s názvem Friend (Přítel) by vám mělo poskytnout společnost, mluvit s vámi pomocí textových konverzací a radit s problémy. To vše v roce 2025 za 99 dolarů (2370 Kč).

Nový virtuální kamarádVideo: archiv tvůrců

Článek

V posledních několika letech se různými virtuálními asistenty, umělou inteligencí a přístroji poháněnými AI roztrhl pytel. Ačkoliv už máme na trhu dva nositelné asistenty Humane AI Pin nebo Rabbit R1, kteří jsou hodnoceni spíše negativně, na scéně se objevilo další zařízení s umělou inteligencí. To nese příhodný název Friend.

Tento AI náhrdelník má podobu medailonku velkého asi jako AirTag od Applu. Přístroj bude připevněný na šňůrce a uživatelé by ho měli nosit kolem krku. Dokáže zachytit věci, které děláte a říkáte, a poté vám posílat přátelské komentáře ve formě textových zpráv zasílaných na váš telefon. Navíc by měl vydržet nabitý alespoň 15 hodin.

Foto: repro webu Friend

Nový AI náhrdelník Friend

AI obojek umožňuje psům a kočkám mluvit

AI

Dle ukázek můžeme vidět, že se zařízení používá pomocí zmáčknutí tlačítka uprostřed medailonu. Uživatelé něco řeknou a Friend odpoví skrze výše zmíněné textové zprávy prostřednictvím mobilní aplikace.

K používání tedy uživatelé potřebují telefon, připojení k internetu a Bluetooth. Navíc je zařízení zatím pouze kompatibilní se systémem iOS, přičemž v budoucnu by mělo podporovat i systém Android. Podle tvůrců se vše bude odvíjet v závislosti na poptávce.

Slyší úplně všechno

Přístroj by měl být především postaven na funkci s názvem „vždy naslouchá“. AI náhrdelník pak neustále poslouchá a sleduje, co děláte, ale také umožňuje vytvářet vnitřní myšlenky a aktivně se zapojovat do konverzací (například komentování pořadů sledované uživatelem).

Friend si tedy klade za cíl vytvořit přirozenější a podpůrnější zážitek z umělé inteligence. Navíc by mělo být zařízení navržené tak, aby podporovalo nápady a sloužilo jako „brainstorming kamarád“ na nejrůznější témata.

Speciální AI náhrdelník vymyslel 21letý vývojář Avi Schiffmann – známý vytvořením první webové stránky sledující případy covidu-19. Pro web Wired řekl, že zařízení začal postupně vymýšlet právě během covidu. Hlavní motivací byla osamělost a potřeba si s někým promluvit.

Ačkoli zařízení tvůrci uvedou na trh až během prvního čtvrtletí roku 2025, už nyní mohou uživatelé vyzkoušet jeho online verzi na oficiálních webových stránkách. I zde je možné konverzovat hned s několika virtuálními přáteli o nejrůznějších tématech včetně strastí a radostí života.

Foto: repro webu Friend

Jak AI náhrdelník funguje? Mluvte – řekněte svůj názor nebo si promluvte o tom, co váš AI přítel zaslechl. Dejte mu pauzu – váš přítel se na chvíli zamyslí a vymyslí, co by řekl. Přečtěte si výsledek – podívejte se na svůj telefon, abyste zjistili, co váš přítel řekl.

„Prosím, zemři! Prosím.“ Umělá inteligence si přála smrt zvídavého studenta

AI

Dobrý sluha, ale zlý pán?

Podle webu TechRadar má Friend navzdory počátečnímu kamarádskému zaměření potenciál překročit hranici od čiperného kamaráda k děsivému všeználkovi. To by některým uživatelům nemuselo být příjemné.

Například v propagačním videu můžeme vidět ženu, která sleduje telefon, a přitom konzumuje falafel. Zařízení nejenom komentuje, co se děje na obrazovce, ale také se ptá na jídlo dané ženy. Není ale přesně jasné, jak přístroj zjistil, co osoba jí. A to je už možná trochu děsivé.

Zařízení tedy kromě neustálého poslouchání vašich rozhovorů může zjistit, co vlastně pořád děláte. Koneckonců Friend není vyzván ke slovu svými majiteli, ale začíná komunikovat úplně sám.

„Když je přístroj připojený přes Bluetooth, neustále poslouchá a tvoří své vlastní vnitřní myšlenky. Dali jsme vašemu Friendovi svobodnou vůli, kdy se rozhodne vás oslovit,“ píší tvůrci na svých webových stránkách.

Friend by měl být ale podle tvůrců bezpečný. Zařízení upřednostňuje soukromí uživatelů, všechna data jsou uložena lokálně v telefonu s end-to-end šifrováním. Vzpomínky lze navíc snadno smazat jak na webu, tak v aplikaci.

I tak vás přístroj může pořád poslouchat, což vede k velkému narušení soukromí, a musíte s tím zkrátka počítat. Navíc není jasné, jestli takové zařízení lidem pomůže, nebo jim naopak bude v životě překážet, a to především ve vztazích.

Jaký bude mít nakonec Friend dopad, se dozvíme během příštího roku po uvedení na trh. Jisté ale je, že virtuální kamarád není opravdový člověk a uživatelé by si toho měli být vědomi.

Foto: repro webu Friend

Nový AI náhrdelník Friend s vámi bude komunikovat pomocí textových zpráv.

Lidé dávají přednost poezii napsané umělou inteligencí, zjistil výzkum

AI

Výběr článků

Načítám