Článek
„Ukazuje to, že mnoho firem vidí v AI příležitost,“ uvedl šéf průzkumů v Ifo Klaus Wohlrabe. „Všechny firmy si budou muset ověřit, zda a jak mohou umělou inteligenci využívat,“ dodal.
Do pěti let očekávají oslovené firmy průměrné zvýšení produktivity o osm až 16 procent. Obzvláště vysoká očekávání mají poskytovatelé služeb, kteří počítají se zvýšením produktivity o 10,2 až 20,9 procenta, a pak obchodní firmy, kde čekají zvýšení produktivity o 9,1 až 23 procent. Ve výrobě čekají zvýšení o 7,8 až 17,3 procenta.
Nejméně si od umělé inteligence z hlediska zvýšení produktivity slibují firmy ve stavebnictví, což je v souladu s celkově nižším využíváním AI v tomto sektoru. Zvýšení produktivity díky AI se podle dotazovaných firem bude v tomto odvětví pohybovat od 8,2 do 14,8 procenta.
Většina českých firem už využívá AI
„Rozsah ale také ukazuje nejistotu mezi společnostmi ohledně přesného dopadu AI,“ píše mnichovský institut.
AI může nahradit 300 milionů zaměstnanců
Podle loňské zprávy americké investiční banky Goldman Sachs by umělá inteligence mohla nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě. Umělá inteligence by mohla vést k tvorbě nových pracovních míst a ke zvýšení produktivity v různých odvětvích.
To by podle amerického futuristy a autora knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything (Vláda robotů: Jak umělá inteligence všechno změní) Martina Forda mohlo mít hrozivé následky.
„Nejde jen o to, že by se to stalo jednotlivcům, ale mohlo by to být docela systémové. Mohlo by se to stát mnoha lidem, zcela náhle, potenciálně všem najednou. A to má důsledky nejen pro tyto jednotlivce, ale pro celou ekonomiku,“ prohlásil Ford.
Mathias Döpfner, generální ředitel německé mediální skupiny Axel Springer, již dříve uvedl, že systémy jako ChatGPT by mohly nahradit kupříkladu novináře. „ChatGPT například umožňuje lidem s průměrným písemným projevem vytvářet eseje a články. Novináři tak budou čelit větší konkurenci,“ uvedl pro BBC ekonom Carl Benedikt Frey působící na Oxfordské univerzitě.
Bojí se i umělci
Také někteří umělci a programátoři vyjadřují obavy o své pracovní vyhlídky v souvislosti s umělou inteligencí. Nicméně umělá inteligence může rovněž vytvářet nové příležitosti a pracovní pozice v oblastech, kde je potřeba zvýšit produktivitu a efektivitu.
Zpráva Goldman Sachs zdůrazňuje, že využití umělé inteligence se v různých oblastech liší a v administrativě lze zautomatizovat více pracovních úkolů než v jiných odvětvích, například ve stavebnictví.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.