Hlavní obsah

Většina českých firem už využívá AI

Většina českých firem již dnes využívá nebo plánuje během následujícího roku začít využívat nástroje umělé inteligence (AI). Tuto skutečnost potvrdil nedávný průzkum společnosti Manpower, do kterého se zapojilo 525 zaměstnavatelů z různých sektorů.

Foto: ChatGPT / DALL-E, Novinky

Ženská podoba umělé inteligence, AI ale jinak sama sebe označuje zpravidla neutrálním rodem. (Ilustrační foto)

Článek

Firmy si od implementace AI slibují především zvýšení své výkonnosti a efektivity. Na druhou stranu však předpokládají, že zavádění těchto inovativních nástrojů bude vyžadovat rekvalifikaci současných zaměstnanců.

Právě odpor zaměstnanců ke změnám je podle průzkumu považován za největší překážku při zavádění AI. Zástupci firem vyjádřili obavy také z vysokých nákladů na implementaci a z nedostatečných dovedností zaměstnanců k efektivnímu využívání těchto technologií. Důležité jsou také obavy z možného narušení bezpečnosti dat.

České firmy experimentují s AI

AI

Průzkum odhalil, že o využívání AI ve svých procesech vůbec neuvažuje 15 procent českých firem. Autoři průzkumu naznačili, že tento postoj může být ovlivněn charakterem odvětví, ve kterém tyto firmy působí a kde využití umělé inteligence nemusí být příliš přínosné.

Přesto většina českých firem vidí v AI velký potenciál, což je v souladu s globálním trendem – celosvětově 72 procent společností očekává pozitivní dopad využívání AI na své podnikání.

Největší optimismus ohledně zavádění AI panuje mezi lidmi na nejvyšších vedoucích pozicích v českých firmách. Podle průzkumu až 70 procent z nich považuje využívání AI za správný krok směrem k budoucnosti.

S klesajícími pozicemi však podpora této technologie klesá. Mezi pracovníky v první linii vnímá AI pozitivně pouze 51 procent dotázaných, zatímco 15 procent má na AI velmi negativní názor.

AI může nahradit 300 milionů zaměstnanců

Podle loňské zprávy americké investiční banky Goldman Sachs by umělá inteligence mohla nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě. Umělá inteligence by mohla vést k tvorbě nových pracovních míst a zvýšení produktivity v různých odvětvích.

To by podle amerického futuristy a autora knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything (Vláda robotů: Jak umělá inteligence všechno změní) Martina Forda mohlo mít hrozivé následky.

„Nejde jen o to, že by se to stalo jednotlivcům, ale mohlo by to být docela systémové. Mohlo by se to stát mnoha lidem, zcela náhle, potenciálně všem najednou. A to má důsledky nejen pro tyto jednotlivce, ale pro celou ekonomiku,“ prohlásil Ford.

Mathias Döpfner, generální ředitel německé mediální skupiny Axel Springer, již dříve uvedl, že systémy jako ChatGPT by mohly nahradit kupříkladu novináře. „ChatGPT například umožňuje lidem s průměrným písemným projevem vytvářet eseje a články. Novináři tak budou čelit větší konkurenci,“ uvedl pro BBC ekonom Carl Benedikt Frey působící na Oxfordské univerzitě.

Bojí se i umělci

Také někteří umělci a programátoři vyjadřují obavy o své pracovní vyhlídky v souvislosti s umělou inteligencí. Nicméně umělá inteligence může rovněž vytvářet nové příležitosti a pracovní pozice v oblastech, kde je potřeba zvýšit produktivitu a efektivitu.

Zpráva Goldman Sachs zdůrazňuje, že využití umělé inteligence se v různých oblastech liší a v administrativě lze zautomatizovat více pracovních úkolů než v jiných odvětvích, například ve stavebnictví.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 455 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Evropská komise si posvítí na partnerství Microsoftu a OpenAI

Internet a PC

Související články

Výběr článků

Načítám