Hlavní obsah

USA a Čína poprvé vedly rozhovory o AI

Ženeva

Spojené státy a Čína vedly v Ženevě první tematické rozhovory o umělé inteligenci (AI). Podle agentury AP to potvrdili zástupci vlád obou zemí. Američtí představitelé upozornili na případy špatného používání umělé inteligence ze strany Číny. Podle Pekingu byly rozhovory profesionální a konstruktivní. Čínští představitelé poukázali na restrikce, které v této oblasti uplatňují USA. Obě strany se shodly, že AI přináší velké příležitosti, ale také rizika.

Foto: ChatGPT / DALL-E, Novinky

Mladý muž s bystrou myslí, tak vidí AI sama sebe.

Článek

Američtí a čínští představitelé jednali o AI v úterý v Ženevě. Jednalo se vůbec o první takové rozhovory mezi představiteli obou mocností, které jsou největšími světovými ekonomikami.

Dialog se dojednal na jednání amerického prezidenta Joea Bidena a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga loni v listopadu.

„Spojené státy zdůraznily, jak je důležité zaručit, že systémy AI budou bezpečné, zabezpečené a důvěryhodné,“ uvedla k úternímu jednání mluvčí pro národní bezpečnost Bílého domu Adrienne Watsonová. Dále uvedla, že „Spojené státy vyjádřily své obavy ohledně špatného užívání AI, a to i ze strany Čínské lidové republiky“.

Vylepšená verze ChatGPT bude zdarma pro všechny

Internet a PC

Čína uvedla, že rozhovory byly vedeny „do hloubky, profesionálně a konstruktivně“. Čínští představitelé vyjádřili „ostrý postoj vůči omezením a nátlaku ze strany USA v oblasti umělé inteligence“, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Mezi to lze podle agentury AP počítat omezení vývozu některých druhů čipů, které slouží v systémech umělé inteligence.

Spojené státy i další země mají obavy ohledně vojenského či bezpečnostního využití umělé inteligence ze strany Číny a jiných autoritářských států. Podle Číny by jistou regulační instancí umělé inteligence mohla být OSN, což by zmenšilo roli USA.

Většina Evropanů volá po regulaci

V souvislosti s rozmachem AI mají lidé obavy o ztrátu svých pracovních míst. Většina Evropanů kvůli tomu volá po regulaci AI, která by tato rizika minimalizovala. Vyplývá to z průzkumu španělské IE University, který citoval server CNBC.

Pro regulaci se podle průzkumu vyslovilo 68 procent Evropanů. „Nejobvyklejší obavou je možnost ztráty pracovního místa,“ komentoval podle CNBC výsledky průzkumu děkan Ikhlaq Sidhu, který má na starosti vědu a technologie na IE University.

„Je tedy evidentní, že je čím dál více veřejné mínění nakloněno myšlence regulace AI. Platí to zejména kvůli nedávnému příchodu produktů založených na generativní AI, jako je například ChatGPT,“ dodal Sidhu.

Narážel přitom na to, že v loňském roce volalo po regulaci méně lidí. Konkrétně se pro omezení AI vyslovilo v totožném průzkumu v roce 2022 jen 58 % lidí.

Lidé se bojí o místa. Většina Evropanů volá po regulaci AI

Software

Související články

Výběr článků

Načítám